Χάντμπολ: Ήττα για τον Ολυμπιακό και αποκλεισμός από το EHF European Cup

Ολυμπιακός χάντμπολ/©Intime

Sportal newsroom 21:19 - 10.12.2022

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 24-19 από τη Βάκερ Τουν και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EHF European Cup.

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της πορείας μετά την ήττα με 24-19 από τη Βάκερ Τουν. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (24-22) και ολοκλήρωσε την παρουσία της στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με δύο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Τουν έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία δέκα λεπτά και πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Τσερνόφ σημείωσε πέντε γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ των Σλαβούλιτς με τέσσερα τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 4-4, 6-6, 6-7, 8-8 (ημχ.), 10-9, 12-12, 13-14, 15-17, 17-20, 19-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Δομπρής, Βέμπερ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Βάκερ Τουν (Ρέμο Μπάντερσχερ): Λίντερ 4, Φέλντερ 1, Ντέχλερ, Σόργκεν 3, Ρέμερ 1, Λούθι, Ντανμέγιερ 2, Φον Ντεσβάντεν 5, Βίνκλερ, Γκουινέ, Σβαμπ 1, Χούβιλερ, Μάνσε 2, Γκρούμπερ, Τσερνόφ 5, Βικ

Διαιτητές: Βέσοβιτς, Μίτροβιτς, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/3 - 2/3