Η ΑΕΚ πήρε το θρίλερ με τον Ολυμπιακό στην παράταση και προκρίθηκε στην οκτάδα του Κυπέλλου

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:01 - 31.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:51 - 31.01.2024

Η ΑΕΚ επικράτησε με 28-25 του Ολυμπιακού στην Ηλιούπολη στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών.

Η ΑΕΚ έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών. Η Ένωση επικράτησε με 28-25 του Ολυμπιακού στην παράταση στο κλειστό της Ηλιούπολης και πήρε σπουδαία πρόκριση στην οκτάδα, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Δράμα στον δρόμο προς το Final -4.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Στο φινάλε, όμως η Ένωση διατήρησε την ψυχραιμία της και με τρία διαδοχικά γκολ του Μίλερ πήρε τη νίκη. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν άνευρο και χωρίς ρυθμό. Οι δύο ομάδες ήταν φανερά επηρεασμένες από τη διακοπή ενός μήνα λόγω του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του ματς με τον Αραμπατζή.

Ο Ολυμπιακός έφερε την κατάσταση τούμπα και προσπέρασε με 3-1 με τον Βίντα και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τα τρία τέρματα (5-2) με τον Μοντόρο στο όγδοο λεπτό του αγώνα. Με τέρμα του Αραμπατζή, η ΑΕΚ μείωσε 6-5 στο 14ο λεπτό.

Ο Σάββας έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5) στην ομάδα του Πειραιά και πάλι. Η ΑΕΚ πλησίασε και ισοφάρισε 8-8 με δύο διαδοχικά τέρματα του Λιάπη. Η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν προσπέρασε 9-10 με τον Μίλερ αλλά ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή για το 11-10 με τον Μιχαηλίδη στον αιφνιδιασμό.

Με γκολ του Μιχαηλίδη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-10 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Τικ ισοφάρισε για την ΑΕΚ και η Ένωση προσπέρασε με 14-15 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαντάλινιτς.

Η διαφορά έφτασε τα δύο τέρματα υπέρ της ΑΕΚ για πρώτη φορά (15-17) με τον Τικ στο 42ο λεπτό. Οι Πειραιώτες μείωσαν με τον Σάββα αλλά η Ένωση έφτασε στο 16-18. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 18-18 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σλίσκοβιτς.

Με γκολ του Σάββα ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 19-18 έντεκα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τικ ισοφάρισε για την ομάδα του Φρέντερικ Μπουζόν και ο Παπαδιονυσίου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ο αγώνας είχε, πλέον, θρίλερ αφού οι δύο ομάδες έπαιρναν εναλλάξ το προβάδισμα και οι ισοπαλίες διαδέχονταν η μία την άλλη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Λιάπης αφού χτύπησε τον Δομπρή. Έτσι η ΑΕΚ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Τέπερ της ΑΕΚ απέκρουσε το πέναλτι του Τζίμπουλα. Στη συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας της Ένωσης έκανε μία ακόμη εντυπωσιακή επέμβαση και οδήγησε το ματς στην παράταση με το σκορ στο 23-23.

Με γκολ του Σλίσκοβιτς στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 24-23 στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου του έξτρα πεντάλεπτου της παράτασης. Ο Αραμπατζής ισοφάρισε για την ΑΕΚ και το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ολοκληρώθηκε στο 25-25, που ήταν η 16η ισοπαλία μέσα στο ματς. Η ΑΕΚ δεν δέχθηκε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Την ίδια ώρα, ο Μίλερ με τρία διαδοχικά τέρματα διαμόρφωσε το 25-28 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 25-28

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-10, 11-10 (ημχ), 14-14, 15-16, 19-18, 21-21, 23-23 (κ.α.), 25-25, 25-28 (παράταση)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τίκ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/7-2/2