Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Μίλωνα

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:34 - 11.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:56 - 11.03.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Μίλωνα στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της Volley League.

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 σετ του Μίλωνα στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Volley League.

Ο Ολυμπιακός, που πριν λίγες ημέρες είχε νικήσει δύσκολα στον Μίλωνα με 3-2 σετ, επιβεβαίωσε στον αγωνιστικό χώρο τον ρόλο του φαβορί. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις τρεις νίκες.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα μπήκε πολύ καλά στο ματς και προσπέρασε 0-4 μετά από λάθος του Ιντάλγκο. Με τον Ζουπάνη στη γραμμή του σερβίς, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή για το 5-4 με μπλοκ του Τράβιτσα και επίθεση του Ιντάλγκο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με δύο πόντους (11-9) με άσο του Ιταλού πασαδόρου αλλά ο Μίλωνας έφερε την κατάσταση τούμπα για το 12-15 με δύο διαδοχικούς άσους του Μπάση και άστοχη επίθεση του Ιντάλγκο.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι ισοφάρισε 16-16 με μπλοκ του Γκουσταβάο αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν πάλι με δύο πόντους (19-21) με τον Μπάση. Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου σετ και προσπέρασαν 24-21 με μπλοκ του Τζούριτς και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22 με τον Ιντάλγκο.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-16 με μπλοκ του Γκουσταβάο. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 23-18 με άσο του Ιντάλγκο και όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε με άνεση το δεύτερο σετ. Ωστόσο, ο Μίλωνας δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα αφού μείωσε στον πόντο για το 23-22 με τον Πολουγιάν. Το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-22 μετά από ένα κακό σερβίς του Νανόπουλου και έναν πόντο του Παγένκ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 12-9 με μπλοκ του Ιντάλγκο δείχνοντας αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς. Ο Μίλωνας πλησίασε στον πόντο (12-11) με άσο του Χερ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν και πάλι γκάζι για το 16-13 με δύο διαδοχικούς πόντους του Ζουπάνη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε και πάλι στον πόντο για το 16-15 μετά από κακή επίθεση του Κουμεντάκη.

Με άσο του Τράβιτσα η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 18-15 αλλά ο Μίλωνας μείωσε και πάλι στον πόντο για το 19-18 με μπλοκ του Μολίνα. Με δύο διαδοχικούς άσος του Τζούριτς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-19 και στη συνέχεια κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-21 με μπλοκ του Γκουσταβάο.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.