«Αφεντικό» στο Ρέντη ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:54 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:57 - 27.01.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-0 σετ στο μεγάλο ματς της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών και αγκάλιασε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι κυριάρχησε απόλυτα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο τριφύλλι. Ο Ολυμπιακός με κορυφαίες τις Κούμπουρα, Νίζετιχ και Μλεΐνκοβα έφτασε στο τρίποντο και πλέον με 38 βαθμούς μόνο με αγωνιστική «αυτοκτονία» θα χάσει την πρωτιά.

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του. Κάπως, έτσι η ανάπτυξή του είχε θέματα και σε συνδυασμό με την κακή επιθετικά βραδιά των Άτκινσον, Σαμαντάν και Γκρόθες δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στον αγώνα, πλην ορισμένων ξεσπασμάτων.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε στο ματς με καλό σερβίς και προηγήθηκε 6-2 με επίθεση της Νίζετιχ. Το τριφύλλι μείωσε 12-10 με επίθεση της Γκρόθες, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στη γραμμή του σερβίς και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην πράσινη υποδοχή μην επιτρέποντας τη σωστή ανάπτυξη από την Παπαφωτίου.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους επτά πόντους (20-13) για τον Ολυμπιακό που είχε τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου σετ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσε 21-16 αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να κατακτήσει με άνεση το πρώτο σετ με 25-19 με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με άσο της Καρκάσες και μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 5-8, αλλά η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε και έχτισε σερί με τα τρομερά σερβίς της Νίζετιχ.

Με δύο άσους της ακραίας από την Αργεντινή, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-11και στη συνέχεια το τριφύλλι μείωσε στους δύο πόντους για το 15-13. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε ξανά με 20-16 και οι φιλοξενούμενες μείωσαν 20-18 με μπλοκ της Σαμαντάν. Το σκορ έφτασε στο 22-18 μετά από παράβαση της Παπαφωτίου και οι γηπεδούχες κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-21 με την Εμμανουηλίδου.

Με επίθεση της Κούμπουρα ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-10 στο τρίτο σετ. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη έκαναν πολλά λάθη επιτρέποντας στις γηπεδούχες να φτάσουν στο 16-12 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του τρίτου σετ.

Στην τελική ευθεία του σετ, ο Γιάννη Καλμαζίδης έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τις Φουμάκη και Βασιλαντωνάκη αντί των Παπαφωτίου και Άτκινσον. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο για το 21-20 και στην επόμενη φάση η Εμμανουηλίδου με μπλοκ πάνω στη Χατζηευστρατιάδου έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό. Το τριφύλλι ισοφάρισε 22-22 αλλά η Κούμπουρα και ένα μπλοκ της Λαμπρούση έφεραν την ομάδα του Πειραιά στο 24-22 και το διπλό ματς μπολ. Το τριφύλλι ισοφάρισε και πάλι αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε τον αγώνα με τη Νίζετιχ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ονόπας, Επόπτες: Μουζακίτη, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.