Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:10 - 15.04.2024 / Ανανεώθηκε: 19:56 - 15.04.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Ο Ολυμπιακός «αγκάλιασε» τον τίτλο στη φετινή Volley League. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Ο Ολυμπιακός, με φόρα από τη νίκη του στον πρώτο τελικό, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ στο μπλοκ - άμυνα αλλά και το σερβίς. Το τριφύλλι έδειξε αντίδραση στο τρίτο σετ, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τη μοίρα του.

Ενδεικτικό της κυριαρχίας του Ολυμπιακού είναι οι 15 άσοι που βρήκε η ομάδα του Πειραιά, στη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον αγώνα με μηδέν. Οι γηπεδούχοι είχαν και 10 μπλοκ έναντι 5 της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, 2 εκ των οποίων στο τρίτο σετ. Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού (Ιντάλγκο, Στερν, Τζούριτς) ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Κόβαρ με 8 πόντους. Ο επόμενος τελικός των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη στο κλειστό του Μετς. Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τη νίκη, τότε θα υπάρξει τέταρτος τελικός στο κλειστό του Ρέντη, αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει, τότε θα κατακτήσει τον τίτλο.

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Ιντάλγκο - Κουμεντάκη στα άκρα, Γκουσταβάο - Τζούριτς στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κασαμπαλή στην πάσα, Ερνάντεζ στη διαγώνιο, Κόβαρ - Πρωτοψάλτη στα άκρα, Ρανγκέλ - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση.

Με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο, η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 8-5 του πρώτου σετ με άσο του Κουβανού ακραίου. Το τριφύλλι ισοφάρισε 8-8 με τον Κόβαρ, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν το 12-10 με άσο του Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ και ήταν πολύ καλός στο κομμάτι του μπλοκ - άμυνα αλλά και το σερβίς. Με δύο διαδοχικούς άσος του Κουμεντάκη, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε 21-16 και έφτασε στην άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17 με πέρασμα του Γκουσταβάο αφού ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση.

Με επίθεση του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 1-4 στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός, με όπλο το σερβίς προσπέρασε 8-5 με δύο διαδοχικούς άσος του Στερν και μπλοκ του Τράβιτσα. Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετική παντού, την ώρα που το τριφύλλι έπαιρνε κάτω από βάση στο κομμάτι μπλοκ - άμυνα αλλά το σερβίς. Οι γηπεδούχοι έκαναν «πάρτι» στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στο 24-15 με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και στη συνέχεια κατέκτησαν το σετ με πλασέ του Ιντάλγκο.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 12-10 με άσο του Τζούριτς, αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε για το 12-14 με δύο διαδοχικούς πόντους του Ρανγκέλ. Ο παίκτες του τριφυλλιού διαμόρφωσε το 14-17 και στη συνέχεια πήρε κόκκινη κάρτα δίνοντας έναν εύκολο πόντο στους Πειραιώτες για τον τρόπο που πανηγύρισε.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 16-20 με επίθεση του Κόβαρ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 20-20 με δύο διαδοχικούς άσους του Τζούριτς. Η ομάδα του Πειραιά πήρε το προβάδισμα με 23-22 μετά από λάθος επίθεση του Πρωτοψάλτη και πήρε το τρίτο σετ με 26-24 με άσο του Τράβιτσα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Τσάλεντζ ρέφερι: Μυλωνάκης.