«Λύγισε» στα πέναλτι η Ελλάδα που θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:41 - 14.02.2024 / Ανανεώθηκε: 18:28 - 14.02.2024

Η Εθνική ομάδα πόλο πάλεψε με όλες τις δυνάμεις κόντρα στην Ουγγαρία, αλλά ηττήθηκε με 13-11 στα πέναλτι (9-9 η κανονική διάρκεια) και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 13-11 από την Ουγγαρία στα πέναλτι στον ημιτελικό και θα παλέψει με την Ισπανία (16/2, 10:30) για το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου τα έδωσαν όλα, ήταν καλύτερες αλλά η εμπειρία της Ουγγαρίας μίλησε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι. Εκεί, δύο κακές εκτελέσεις από ελληνικής πλευράς (Νικόλ Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ατίλα Μίχοκ που θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο κόντρα στις ΗΠΑ.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου άνοιξε το σκορ με την Ειρήνη Νίνου στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Ουγγαρία ισοφάρισε με την Γκουρισάτι και δύο διαδοχικά γκολ της παίκτριας της Γλυφάδας έφεραν την Ελλάδα στο 1-3. Ωστόσο, η Ουγγαρία επανήλθε με τη Βάλι και τη Λεϊμέτερ για το 3-3 της πρώτης περιόδου.

Με γκολ της Πάρκες στην παίκτρια παραπάνω η ομάδα της Ουγγαρίας προσπέρασε με 4-3 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ένα μικρό σερί και προσπέρασε με 4-6 με τέρματα των Ελευθερίας Πλευρίτου, Αθηνάς Γιαννοπούλου και Ιωάννας Χυδηριώτη. Οι τυπικά γηπεδούχες ισοφάρισαν 6-6, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου με την Πάρκες και την Γκάρντα.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν πιο κλειστό. Η Ελλάδα προσπέρασε με τη Νίνου με ωραίο γκολ από την περιφέρεια αλλά στη συνέχεια η Ουγγαρία ισοφάρισε για το 7-7 της τρίτης περιόδου με τη Σίλαγκι.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στην τέταρτη περίοδο. Η Σίλαγκι με γκολ στην παίκτρια παραπάνω έδωσε προβάδισμα στην Ουγγαρία αλλά η Ελλάδα με την Ελευθεριάδου και την Μυριοκεφαλιτάκη προσπέρασε με 8-9. Η Λεϊμέτερ με γκολ στην παίκτρια παραπάνω ισοφάρισε 9-9 και έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι η εμπειρία των παικτών του Ατίλα Μίχοκ μίλησε. Η Νικόλ Ελευθεριάδου και η Βασιλική Πλευρίτου αστόχησαν στις δύο πρώτες ελληνικές εκτελέσεις και οι Μαγυάρες ήταν απόλυτα εύστοχες και πήραν την πρόκριση για τον τελικό.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 1-1, 2-2.

Ουγγαρία (Ατίλα Μίχοκ): Μάγκιαρι, Σίλαγκι 3, Βάλι 1, Γκουρισάτι 1, Μαχί, Πάρκες 3, Μάτε, Κέστελι 1, Λέιμετερ 2, Ριμπάνσκα, Γκάρντα 2, Νέσμελι, Χόρβατ.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Ξενάκη, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 4, Πλευρίτου Β., Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

• Πρώτη εκτέλεση για την Ελευθεριάδου στο δοκάρι
  • Ο ημιτελικός της Ελλάδας με την Ουγγαρία θα κριθεί στα πέναλτι.

• Η Ουγγαρία στην πρώτη επίθεση του αγώνα. Η Ελλάδα βγάζει την άμυνα
  • Η Ουγγαρία νίκησε 13-12 την Ολλανδία στα πέναλτι. Θυμίζουμε ότι η Ολλανδία ήταν παγκόσμια πρωταθλήτρια στη Φουκουόκα και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Αϊντχόφεν πριν λίγες εβδομάδες
  • Η Ελλάδα προκρίθηκε στον τελικό μετά την επικράτησή της με 14-12 κόντρα στην Ιταλία
  • Ήδη έχει βγει η πρώτη φιναλίστ, που είναι οι ΗΠΑ. Η ομάδα του Άνταν Κρικόριαν νίκησε την Ισπανία και προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά μετά το 2022 όταν και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση της Βουδαπέστης
  • Η Ελλάδα επιστρέφει σε τετράδα παγκοσμίου πρωταθλήματος μετά το 2011 και τη διοργάνωση της Σανγκάης. Τότε, μάλιστα, είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό κόντρα στην Κίνα
  • Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών αντιμετωπίζει την Ουγγαρία στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.