Επιβλητική ΑΕΚ, πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών

ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:07 - 22.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:29 - 22.04.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστού του Αγίου Θωμά και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague γυναικών. Σε τρίτο ματς θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς.

Σε τρίτο ματς θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague γυναικών. Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα, πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκού (3-1) στο κλειστό του Αγίου Θωμά και η σειρά των ημιτελικών επιστρέφει στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο τρίτος αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη 26 Μαρτίου. Η ομάδα που θα πάρει τη νίκη, προκρίνεται στους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, που πέρασε με 2-0 νίκες κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η Ένωση έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 1-4 και 2-6. Το τριφύλλι έδειξε αντίδραση, μείωσε σε 7-8 και προσπέρασε με 9-8 μετά από άστοχη επίθεση της Σίλβα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-9 με δύο διαδοχικές επιθέσεις της Μέντιτς. Η ΑΕΚ ισοφάρισε (12-12) μετά από κακό τελείωμα της Ανθούλη και προσπέρασε με 13-14 με μπλοκ της Καλαντάτζε. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 17-15 μετά από άστοχη επίθεση της Καλδερόν με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει και πάλι. Το τριφύλλι βρέθηκε και πάλι στο +2 (20-18) με την Ανάε με την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ να ισοφαρίζει και πάλι και να βρίσκεται με σετ μπολ (24-25) μετά από μπλοκ της Κουλίκοβα. Ο Παναθηναϊκός, όμως, έκανε νέα ανατροπή και κατέκτησε το πρώτο σετ με 27-25 με διπλό μπλοκ στη Σίλβα.

Με δύο διαδοχικούς άσους της Παπαφωτίου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-1 στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 5-5 και προσπέρασε με 6-8 με επίθεση της Σίλβα. Το τριφύλλι ισοφάρισε ξανά και έφτασε στο 12-9 μετά από λάθος των παικτριών της Ένωσης.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ μείωσε στον πόντο για το 16-15 με το τριφύλλι να έχει σταθερά το προβάδισμα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε (18-18) με τη Σίλβα και προσπέρασε με 18-19 με άσο της Καλδερόν. Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα (21-20) μετά από κακή επίθεση της Νίζετιχ. Η ΑΕΚ έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με την Καλδερόν με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με την Ανθούλη. Η Ένωση έφτασε στο 24-25 με την ίδια παίκτρια και έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 24-26 με μπλοκ της Σίλβα.

Στο τρίτο σετ μία παράβαση της Γκρόθες έφερε το 2-4 για την Ένωση. Το τριφύλλι ισοφάρισε και στη συνέχεια προσπέρασε με 11-8 με την Ανάε. Η ΑΕΚ βρήκε και πάλι αντίδραση και ισοφάρισε σε 15-15 με πρώτο χρόνο της Καλαντάτζε με τη Νίζετιχ να διαμορφώνει το 15-17. Με πρώτο χρόνο της Μέντιτς και άσο της Παπαφωτίου, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19 με την ΑΕΚ να προσπερνά με 19-20 με τη Σίλβα. Το τριφύλλι έφτασε στο 23-22 με την Χατζηευστρατιάδου αλλά η Ένωση δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και πήρε το σετ με 23-25 με μπλοκ στην Ανθούλη.

Με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ και άστοχη επίθεση της Ανθούλη, η ΑΕΚ προσπέρασε με 6-10 στο τέταρτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους δύο (12-14) αλλά την Ένωση να προσπερνά ξανά με 12-16. Το τριφύλλι μείωσε σε 15-16 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου αλλά δύο διαδοχικοί πόντοι της Καλδερόν έφεραν την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ στο 15-18. Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Τσίτσικας Νικ., Γραμματεία: Οικονόμου Δ..