Με μυθική ανατροπή σόκαρε τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον ευρώ-τελικό ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός βόλεϊ / © Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:58 - 16.02.2023 / Ανανεώθηκε: 17:38 - 16.02.2023

Απίθανη ανατροπή από τον Ολυμπιακό στον Άγιο Θωμά. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά το 1-0 του Παναθηναϊκού, αλλά πήρε τέσσερα συνεχόμενα σετ και πήρε σπουδαία πρόκριση για τον τελικό CEV Challenge Cup όπου θα συναντήσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Την ανατροπή της χρονιάς πέτυχε στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν δύο φορές έναν πόντο από τον αποκλεισμό (24-23, 25-24) στο δεύτερο σετ της ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό αλλά όχι μόνο άντεξαν αλλά έδειξαν και τεράστια ψυχικά αποθέματα παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ στο «χρυσό» σετ.

Στο πρώτο ματς στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί με 3-1 σετ. Η ρεβάνς ήταν αρχικά προγραμματισμένη για την Τετάρτη στις 19:00 το απόγευμα αλλά αναβλήθηκε επειδή στο κλειστό του Αγίου Θωμά έπεσε δακρυγόνο.

Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε διπλούς τελικούς. Ο πρώτος θα γίνει στο Ισραήλ στις 8 Μαρτίου και η ρεβάνς στις 15 του ίδιου μήνα στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε, όπως και στο κλειστό του Ρέντη με τρεις ακραίου. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε τους Γιάκομπσεν στην πάσα, Φράγκο – Σάντερ στα άκρα, Πετρέα – Ρανγκέλ στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Ιντάλγκο – Κουμεντάκη στα άκρα, Γκουσταβάο – Παγένκ στο κέντρο, Στερν στη διαγώνιο και λίμπερο τον Τζιάβρα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1 με τον Σάντερ στην κόντρα επίθεση αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αμέσως με τον Στερν. Με άσο του Φράγκου, το τριφύλλι ξέφυγε και πάλι με δύο πόντους. Το τριφύλλι βρήκε ρυθμό από τη γραμμή των 9 μέτρων και έφτασε στο 12-9 με άσο του Πετρέα.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (13-12) με τον Ιντάλγκο με τον Σάντερ να φέρνει την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο +2. Ο άσος του Παγένκ έφερε το πρώτο σετ σε ισορροπία με τους Πειραιώτες να προσπερνούν με 17-18 μετά από χαμένη επίθεση του Κόβαρ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-19 με μπλοκ του Κόβαρ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 21-21 και να προσπερνά με 21-22 μετά από λάθος επίθεση του Τσέχου με ιταλικό διαβατήριο. Στο 22-22 ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πέρασε στο ματς τον Φερνάντο Ερνάντεζ. Ο Κουβανός με τα σερβίς του τελείωσε το σετ υπέρ του τριφυλλιού.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-9 με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν. Οι Πειραιώτες είχαν σταθερά το προβάδισμα αφού ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε εύκολους πόντους από τους ακραίους του, με τους πρώτους χρόνους και τα μπλοκ να δίνουν τη λύση για το τριφύλλι που μείωνε διαρκώς.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-18 με τα σερβίς του Πετρέα να δίνουν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να χτίσει σερί και να προσπεράσει με 19-18. Από εκείνο το σημείο το σετ έγινε θρίλερ με τους γηπεδούχους να χάνουν δύο σετ μπολ (24-23, 25-24) και τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-1 με τα καλά σερβίς του Γκουσταβάο.

Με τον Ιντάλγκο στη γραμμή των 9 μέτρων, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-6 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με δύο σερί μπλοκ του Ρανγκέλ και δύο άσους του Φράγκου, το τριφύλλι προσπέρασε με 12-11 με τη διαφορά να φτάνει τους δύο πόντους (15-13) αλλά οι Πειραιώτες προσπέρασαν ξανά με 16-17 με μπλοκ του Γκουσταβάο.

Το μπλοκ του Παναθηναϊκού έδωσε λύση στις δύσκολες του στιγμές αλλά στο φινάλε του σετ ο Στερν «χτύπησε» από τη γραμμή του σερβίς. Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού ξεκίνησε να σερβίρει στο 20-19 και έδωσε στον Ολυμπιακό τετραπλό σετ μπολ (20-24) με την ομάδα του Πειραιά να κατακτά το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ερνάντεζ ξεκίνησε στη διαγώνιο με τους Κόβαρ – Φράγκο δίδυμο στα άκρα. Το τριφύλλι εξακολουθούσε να είχε θέμα στην υποδοχή του τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έπαιρνε εύκολα τα side out. Κάπως έτσι οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 11-15 με μπλοκ του Κουμεντάκη. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν το σετ, πήραν τη νίκη και οδήγησαν την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Με τον Στερν στη γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-4 στο «χρυσό» σετ δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-4 αλλά από εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες κατέγραψαν σερί 0-8, προηγήθηκαν με 3-11 και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αβραμίδης.