Ο Παναθηναϊκός «σκούπισε» τον Ολυμπιακό στους τελικούς της Volleyleague γυναικών και έκανε το repeat

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:00 - 06.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:59 - 06.05.2023

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ στον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ, «σκούπισε» (3-0 νίκες) την ομάδα του Πειραιά στη σειρά των τελικών της Volleyleague γυναικών και κατέκτησε το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και δεύτερο διαδοχικό.

Το 25ο πρωτάθλημα στην ιστορία του στο Volleyleague γυναικών κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 3-2 σετ, «σκούπισε» την ομάδα του Πειραιά και έκανε το repeat διατηρώντας τα σκήπτρα.

Ο τρίτος τελικός τα είχε όλα. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 με την ομάδα του Πειραιά να οδηγεί τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Πρόκειται έναν ιστορικό τίτλο για τον Γιάννη Καλμαζίδη που γίνεται ο πρώτος προπονητής που κατακτά πρωτάθλημα με γυναικεία και με ανδρική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στον αγώνα με καλό σερβίς. Το τριφύλλι είχε θέματα με την υποδοχή του με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μην μπορεί να βρει εύκολους πόντους. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τα επιθετικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Πειραιά να χτίσει διαφορά.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με double score (8-16) με άσο της Λαμπρούση με το τριφύλλι να βρίσκει σερί με την Ανάε στη γραμμή του σερβίς. Με μπλοκ της Μέντιτς, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσε σε 12-16 με την Κούμπουρα να επεναφέρει τη διαφορά στους πέντε πόντους. Με δύο διαδοχικούς πόντους της Κρος, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-17 με την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να βρίσκει και πάλι ρυθμό από το σερβίς και το μπλοκ της. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-24 με την Σάλας με τον Παναθηναϊκός να μειώνει σε 21-24 με δύσκολο πλασέ της Ανάε. Η Σάλας τελείωσε το σετ για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 1-6 με μπλοκ της Σάλας στη Νικολογιάννη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (7-9) με την Κρος αλλά η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με με έξι πόντους (7-13) με μπλοκ της Λαμπρούση. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 10-17 με τη Σάλας. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση, ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 22-22 μετά από άστοχη επίθεση της Σάλας.

Μετά από κακή επίθεση της Ανάε ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του. Το τριφύλλι έφτασε στο σετ μπολ (24-23) μετά από άστοχη επίθεση της Κούμπουρα. Ο Γουίντερς διατήρησε την ομάδα του Πειραιά στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε νέο σετ μπολ (25-24) με την Ανάε και το σετ κατέληξε σε «πράσινα» χέρια μετά από άστοχη επίθεση της Κούμπουρα.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5 με άσο της Γκρόθες. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε στους δύο (11-9) με άσο της Λαμπρούση και πλησίασε στον πόντο (15-14) με την Τσιτσιγιάννη. Το τριφύλλι προσπέρασε με 18-15 με μπλοκ άουτ της Ανθούλη και με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς έκλεισε το σετ με 25-17 με επίθεση της Ανάε.

Με την Κούμπουρα στη γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός βρήκε εύκολους πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 4-7 με τη Σέρβα διαγώνια με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (8-8) μετά από κακή επίθεση της Γουίντερς. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι (10-13) με τη Σάλας με το τριφύλλι να φέρνει τη διαφορά στον πόντο (13-14) με την Κρος. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο +4 (13-17) με την Εμμανουηλίδου διατηρώντας τη διαφορά μέχρι τέλους για το 20-25 μετά από χαμένη επίθεση της Ανθούλη, με τον τρίτο τελικό να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Με δύο διαδοχικούς πόντους της Χατζηευστρατιάδου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-3 στο πέμπτο σετ. Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά δίνοντας την ευκαιρία στο τριφύλλι να φτάσει στο 11-4 με την Ανθούλη και να αποκτήσει τεράστιο πλεονέκτημα για τη νίκη. Ένας άσος της Γκρόθες έφερε το τριφύλλι στο 14-7 με τον Ολυμπιακό να μένει στο σετ (14-10) και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με επίθεση της Ανθούλη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος. Βουδούρης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Σπίγγου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.