Πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκού, οδεύει προς τους τελικούς ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:12 - 25.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:51 - 25.03.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αμαρουσίου και απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League.

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League είναι ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αμαρουσίου και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά τη νίκη της με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό την Τετάρτη, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη. Πέραν του ισχυρού προβαδίσματος για την πρόκριση στους τελικούς, η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι κέρδισε και στο κομμάτι της ψυχολογίας, αφού ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν και στον ημιτελικό του Κυπέλλου στις 31 Μαρτίου.

Οι νέες φωτογραφίες του Μίχαελ Σουμάχερ με τον γιο του προκαλούν συγκίνηση σε όλο τον πλανήτη
FORMULA 1

13:57 - 25.03.2023

Το φως της δημοσιότητας είδαν νέες φωτογραφίες από τον επτά φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, Μίχαελ Σουμάχερ, αποκαλύπτοντας ανέμελες στιγμές από την προσωπική ζωή του Γερμανού.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος, σε αντίθεση με τον πρώτο ημιτελικό, είχε στη διάθεσή του τον Γίρι Κόβαρ. Ο πολύπειρος ακραίος πήρε θέση στο αρχικό σχήμα μαζί με τον Φράγκο στα άκρα και τους Γιάκομπσεν στην πάσα, Ερνάντες στη διαγώνιο, Ρανγκέλ - Πετρέα στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Ουόλς στην πάσα, Ντεν Ντρις στη διαγώνιο, Σκρεντάου - Βουλκίδη στο κέντρο, Γιόρνα - Ράπτη στα άκρα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύθηκε την κακή υποδοχή του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του ματς. Με τον Βουλκίδη να κάνει θραύση από τη γραμμή του σερβίς, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 1-5 με τη διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς. Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε αντίδραση στο πρώτο σετ με τη διαφορά να φτάνει τους δέκα πόντους (5-15) μετά από επίθεση του Ντεν Ντρις. Ο Ράπτης με άσο έκλεισε το πρώτο σετ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην κατάκτησή του με μεγάλη άνεση.

Η εικόνα αντιστράφηκε στο δεύτερο σετ. Η απόδοση του Παναθηναϊκού στο μπλοκ ανέβηκε κατακόρυφα, κάτι που τον έφερε στο 6-1 μετά από επίθεση του Ερνάντες. Με μπλοκ άουτ του Φράγκου το τριφύλλι έφτασε στο 10-3 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Ο Ερνάντες με άσο διαμόρφωσε το 17-9 με τον Γιόσκο Μιλεκόνσκι να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αναπληρωματικούς παίκτες. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-16.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα. Το τριφύλλι προσπέρασε με 10-8 με άσο του Ερνάντες και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 13-13 μετά από μπλοκ άουτ του Γιόρνα. Ο Κουβανός διαγώνιος έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων (15-13) στον Παναθηναϊκό με το λάθος του Ουόλς να φέρνει το τριφύλλι στο 20-16. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο πόντους (21-19) με τον Γιόρνα με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να φτάνει στο 24-20 με άσο του Κόβαρ. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο (24-23) μετά από άστοχη επίθεση του Φράγκου αλλά ο Ερνάντες έκλεισε το σετ για τον Παναθηναϊκό.

Με τον Βουλκίδη να χτυπάει από τη γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-6 στο τέταρτο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 5-9 μετά από επίθεση του Ντεν Ντρις και κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ερνάντες. O Παναθηναϊκός μείωσε σε 10-11 με άσο του Κουβανού και ισοφάρισε σε 17-17 με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλεί τάιμ άουτ. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο φινάλε του σετ και οδήγησαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με δύο πόντους (2-4) μετά από μπλοκ του Ντεν Ντρις αλλά το τριφύλλι είχε απάντηση (4-4) με τον Γιάκομπσεν. Με μπλοκ άουτ του Ράπτη και άστοχη επίθεση του Φράγκου, η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι έφτασε στο 8-11 φτάνοντας στο τριπλό ματς μπολ (11-14) μετά από χαμένο σερβίς του Ερνάντες. Μία επίθεση του Κουβανού και ένα μπλοκ άουτ του Φράγκου έδωσαν ανάσα στον Παναθηναϊκό (13-14) με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη μετά από χαμένο σερβίς του Φράγκου.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης. Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος: Επόπτες: Καπότης, Ζαρντίνης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.