«Σφράγισε» το εισιτήριο με δύο νίκες ο Παναθηναϊκός

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:11 - 29.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:02 - 29.11.2023

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της Σουσά στο κλειστό του Μετς και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Challenge Cup.

Αποστολή εξετελέσθη για τον Παναθηναϊκό! Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επιβλήθηκε 3-1 σετ της Σουσά στο κλειστό του Μετς και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 3-0 σετ στο πρώτο ματς «σφράγισε» το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός, που πριν λίγες ημέρες πήρε τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στην Κηφισιά για το πρωτάθλημα, προηγήθηκε με 2-0 σετ και πήρε την πρόκριση. Στη συνέχεια, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος άνοιξε το rotation και η Σουσά πήρε το τρίτο σετ, χωρίς να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 6-2 με άσο του Πετρέα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 8-7 με τον Βιλαφάνε, όμως το τριφύλλι είχε τον έλεγχο για το 11-7 με μπλοκ του Κόβαρ. Με μπλοκ του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 14-9, όμως η Σουσά μείωσε (15-13) με άσο του Μορόζ. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και πήραν διαφορά επτά πόντων (21-14) με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο σετ με 25-16 με πόντο του Κόβαρ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 3-0 με δύο διαδοχικούς άσους του Βουλκίδη. Οι γηπεδούχοι λειτουργούσαν πολύ καλά και προσπέρασαν 12-5 και 13-6 με τον Ιερεθουέλο. Ένας άσος του Κόβαρ έφερε τον Παναθηναϊκό στο 16-8 ενώ η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (20-10) μετά από επίθεση του Βουλκίδη. Το τριφύλλι έκλεισε με άνεση το σετ, έκανε το 2-0 και «σφράγισε» την πρόκριση.

Η εξασφάλιση την πρόκριση έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να ανοίξει το rotation. Ο Έλληνας προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν θεωρούνται βασικοί. Στο τρίτο σετ η Σουσά προηγήθηκε με 8-13 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς. Το τριφύλλι μείωσε τη διαφορά στο ελάχιστο (21-22) μετά από κακή επίθεση της Σουσά. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, κατέκτησαν το σετ με 23-25 μετά από μπλοκ άουτ του Μάρεϊ για το 23-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν είχε όρεξη για αστεία. Το τριφύλλι πήρε σημαντική διαφορά στο ξεκίνημα και τη διατήρησε μέχρι τέλους για να πάρει τη νίκη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-12

3ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 23-25

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και της Σουσά προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (21 χαμένα σερβίς). Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-12, 23-25, 25-16) σε 88′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ. – 55% άριστες), Ιερεζουέλο 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 7 (6/10 επ., 1 άσσος, 100% υπ. – 67% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 83% υπ. – 67% άριστες), Ζήσης (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Κασαμπαλής, Παπαγγελόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Φράγκος 5 (5/12 επ., 50% υπ. – 10% άριστες), Κωστόπουλος 6 (6/12 επ., 50% υπ. – 22% άριστες), Μάρκου 16 (12/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΣΟΥΣΑ (Ζίγια Ραγιάμποφ): Βιγιαφάνε 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Όκολιτς 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μόροζ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Φριέσεν 4 (4/10 επ., 29% υπ. – 21% άριστες), Χάτσενσον 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Μόρμαν 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Ματσούο (λ, 58% υπ. – 29% άριστες), Ιμαμγουλίγιεφ (λ), Χασανλί 1(1 άσσος), Μπάουερς, Μάρεϊ 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Μπρέι 3 (3/9 επ., 17% υπ. – 17% άριστες), Σαντανγκέλο 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ).