Ο Παναθηναϊκός πήρε το δίποντο κόντρα στην ΑΕΚ σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:21 - 20.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:26 - 20.01.2024

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ κόντρα στην ΑΕΚ, η Ένωση οδήγησε το ντέρμπι στο τάι μπρέικ και εν τέλει το τριφύλλι πήρε το δίποντο (3-2) στο μεγάλο ματς της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 σετ κόντρα στην ΑΕΚ, η Ένωση είχε απάντηση για το 2-2 και τελικά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο κλειστό του Μετς στο μεγάλο ματς της 14ης αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Μεγάλη εμφάνιση από την πλευρά του Παναθηναϊκού έκανε η κεντρική Μαρτίνα Σαμαντάν που με δύο διαδοχικούς άσους στο τάι μπρέικ έδωσε «αέρα» δύο πόντων στο τριφύλλι. Η Τσάριτς και η Μπλάνκο από την ΑΕΚ παραλίγο να νικήσουν μόνες τους τον Παναθηναϊκό. Σπουδαία δουλειά από τη γραμμή του σερβίς έκανε η Κωνσταντινίδου.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης επέλεξε τις Παπαφωτίου στην πάσα, Άτκινσον στη διαγώνιο, Καρκάσες - Γκρόθες στα άκρα, Σαμαντάν - Χατζηευστρατιάδου στο κέντρο και λίμπερο τη Ρόγκα. Ο Γιουνούς Οτσάλ ξεκίνησε με τις Κωνσταντινίδου στην πάσα, Τσάριτς στη διαγώνιο, Στράντζαλη - Σολέ στα άκρα, Καλαντάτζε - Μπλάνκο στο κέντρο και λίμπερο την Κοσμά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με αρκετά λάθη. Ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να προσπεράσει για πρώτη φορά με δύο πόντους (7-5) μετά από κακή επιλογή της Σολέ, αλλά η Ένωση ισοφάρισε αμέσως. Το τριφύλλι ξέφυγε και πάλι (15-11) μετά από επίθεση της Χατζηευστρατιάδου.

Η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση (18-18) με καλά χτυπήματα της Στράντζαλη και προσπέρασε με 21-23 με την Τσάριτς. Η Ένωση απώλεσε ένα σετ μπολ (23-24) και με δύο διαδοχικούς πόντους στη Σαμαντάν, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Το τριφύλλι με κύριο όπλο το σερβίς πήρε διαφορά έξι πόντων (17-11, 18-12) αλλά η ΑΕΚ δεν κατέθεσε τα όπλα. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ ανέβηκε στο μπλοκ και μείωσε στον πόντο (21-20) μετά από μπλοκ της Μπλάνκο και άστοχη επίθεση της Άτκινσον.

Η τελική ευθεία του σετ έγινε θρίλερ. Στο 22-21 μία επίθεση της Χατζηευστρατιάδου δόθηκε μπλοκ άουτ από τον διαιτητή, κάτι που έφυγε τις διαμαρτυρίες των παικτριών της ΑΕΚ. Η Μπλάνκο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο Παναθηναϊκός πήρε έναν εύκολο πόντο (24-21) κατακτώντας στη συνέχεια το σετ μετά από επίθεση της Άτκινσον.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, η ΑΕΚ κυριάρχησε τόσο στο μπλοκ όσο και στο σερβίς. Η Ένωση έφτασε στο 3-10 μετά από άσο της Μπλάνκο. Η διαφορά έφτασε τους οτκώ πόντους (4-12) μετά από άστοχη επίθεση της Γκρόθες.

Το τριφύλλι, όμως, μία εντυπωσιακή αντεπίθεση και με την Ολλανδέζα ακραία στη γραμμή του σερβίς μείωσε στον πόντο για το 11-12 με τη Σολέ να δίνει τέλος στο «πράσινο» σερί. Ωστόσο, η Ένωση βρήκε και πάλι πόντους από το καλό σερβίς της Κωνσταντινίδου. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 9 πόντους (13-22) και η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έκλεισε το τρίτο σετ με άνεση.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-4 μετά από λάθος επίθεση της Στράντζαλη. Η ΑΕΚ πλησίασε (9-8) μετά από από άστοχη επίθεση της Άτκινσον αλλά ένας άσος της Γκρόθες έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 12-9. Η Ένωση ισοφάρισε 12-12 με δύο διαδοχικούς πόντους της Τσάριτς και προσπέρασε 12-13 μετά από άσο της Κωνσταντινίδου.

Η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να προσπεράσει με τρεις πόντους (15-18) με τη Σολέ αλλά το τριφύλλι μείωσε στον πόντο με τη Σαμαντάν. Η Ένωση είχε το πάνω χέρι όταν προηγήθηκε με 19-23 με την Τσάριτς, αλλά τα καλά σερβίς της Σαμαντάν έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να ισοφαρίσει 23-23 με την Άτκινσον. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έκλεισε, τελικά, το σετ με την Μπλάνκο.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Δύο διαδοχικοί άσοι από τη Σαμαντάν έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 11-9 και έδωσαν στο τριφύλλι το πάνω χέρι. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επανέλθει και η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε το δίποντο.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Τρίκκα.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 25-21, 17-25, 23-25, 15-13) σε 125'

*Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 10 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 24 (21/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ.-24% άριστες), Άτκινσον 20 (19/48 επ., 1 άσσος), Γκρότους 13 (9/23 επ., 4 άσσοι, 80% υπ.-60% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2/3 επ.), Σάμανταν 19 (14/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Ρόγκα (λ, 34% υπ.-09% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 11 (11/37 επ., 54% υπ.-30% άριστες), Καλαντάντζε 4 (4/13 επ.), Τσάριτς 28 (24/61 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Μπλάνκο 20 (12/18 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Σολέ 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.-40% άριστες) / Κοσμά (λ, 50% υπ.-05% άριστες), Ξηντάρα (λ), Γιώτα 4 (3/7 επ., 1 άσσος).

• Στον πρώτο γύρο, η ΑΕΚ είχε νικήσει με 3-1 σετ
  • Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς. Η Ένωση είναι τέταρτη με 28 βαθμούς.
  • Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.