Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ! Το τριφύλλι ισοφάρισε τη σειρά με τον Ολυμπιακό ο τίτλος θα κριθεί στο κλειστό του Ρέντη

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:47 - 24.04.2024 / Ανανεώθηκε: 20:35 - 24.04.2024

Ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στον Ολυμπιακό (3-1) στον τέταρτο τελικό της Volleyleague, έκανε το 2-2 στη σειρά και ο τίτλος θα κριθεί στο κλειστό του Ρέντη.

Σε πέμπτο ματς θα κριθεί ο φετινός τίτλος της Volleyleague γυναικών. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο Μετς, ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των τελικών και οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στο κλειστό του Ρέντη το Σάββατο 27 Απριλίου.

Τίποτα δεν προμήνυε αυτή την εξέλιξη μία εβδομάδα πριν, όταν ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό του Μετς, έκανε το 2-0 και ετοιμαζόταν για στέψη στην έδρα του. Ο Παναθηναϊκός έκανε το μπρέικ στην έδρα της ομάδας του Πειραιά και όλα θα κριθούν σε πέμπτο παιχνίδι.

Ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Παπαφωτίου στην πάσα, Άτκινσον στη διαγώνιο, Καρκάσες - Γκρόθες στα άκρα, Σαμαντάν - Χατζηευστρατιάδου και λίμπερο την Μπελιά. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Καράρο στην πάσα, Κούμπουρα στη διαγώνιο, Νίζετιχ - Μλεΐνκοβα στα άκρα, Φαριόλ - Εμμανουηλίδου στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε πολλά λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα επιτρέποντας στο τριφύλλι να ξεφύγει με 7-4 μετά από κακή επίθεση της Μλεΐνκοβα. Μετά από μπλοκ άουτ της Άτκινσον η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έφτασε στο 9-5 και στη συνέχεια η διαφορά πήγε στους πέντε πόντους (11-6) μετά από κακή επίθεση της Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός μείωσε 11-8 με πλασέ της Μλεΐνκοβα, ωστόσο οι παίκτριες του Λορέντζο Μιτσέλι συνέχισαν τις κακές επιθέσεις για το 19-11 με την Καρκάσες. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-12 με άσο της Καρκάσες και οι γηπεδούχες έκλεισαν το πρώτο σετ με 25-15 με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-11 μετά από άστοχη επίθεση της Μλεΐνκοβα αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Το ίδιο συνέβη και στο 15-13 μετά από άουτ επίθεση της Νίζετιχ. Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε 19-19 με μπλοκ της Μλεΐνκοβα αλλά το τριφύλλι προσπέρασε και πάλι με δύο (21-19) μετά από κακή επίθεση της Τσέχας ακραίας. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22) με την Καρκάσες και κατέκτησε το δεύτερο σετ με επίθεση της Άτκινσον.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 5-8 στο τρίτο σετ μετά από άστοχη επίθεση της Άτκινσον και μπλοκ της Νίζετιχ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 7-11 με νέα επίθεση της ακραίας από την Αργεντινή. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 9-11 μετά από λάθος της Κούμπουρα και ισοφάρισε 12-12 με άσο της Άτκινσον. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-16 με επίθεση της Κούμπουρα αλλά το τριφύλλι ισοφάρισε 17-17 με μπλοκ της Άτκινσον. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 20-19 με επίθεση της διαγώνιας από τις ΗΠΑ και η διαφορά έφτασε τους δύο πόντους (23-21) με πλασέ της Σαμαντάν. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι δεν κατέθεσε τα όπλα και προσπέρασε με τη Μλεΐνκοβα πήρε τέσσερις διαδοχικούς πόντους κατακτώντας το τρίτο σετ με 23-25 μετά από κακή επίθεση της Καρκάσες.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 4-2 στο τέταρτο σετ με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν, αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν 4-4 με πλασέ της Μλεΐνκοβα και επίθεση της Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-6 μετά από άστοχο πρώτο χρόνο της Σαμαντάν αλλά το τριφύλλι επανήλθε με την Καρκάσες. Ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (15-11) μετά από δύο διαδοχικά λάθη της Μλεΐνκοβα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 16-16 και προσπέρασε 18-20 με άσο της Κούμπουρα. Το τριφύλλι δεν κατέθεσε τα όπλα και προηγήθηκε 21-20 με την Άτκινσον έχοντας την Καρκάσες στη γραμμή του σερβίς. Η τελική ευθεία του σετ έγινε θρίλερ όταν η ομάδα του Πειραιά επανήλθε και πάλι μετά το 23-21. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έφτασε στο ματς μπολ με την Άτκινσον και ο τέταρτος τελικός ολοκληρώθηκε με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν, σε μία φάση που χρειάστηκε το video check αφού αρχικά τόσο ο διαιτητής όσο και ο επόπτης έδειξαν άουτ. Τελικά, το replay έδειξε ότι υπήρξε επαφή στο μπλοκ και ο πόντος κατέληξε στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Γεροθόδωρος, Επόπτες: Παπαθανασίου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.