Ήττα για τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και αποκλεισμός από το Challenge Cup

ΠΑΟΚ - Μακάμπι/©Intime

Sportal newsroom 22:15 - 15.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:15 - 16.12.2022

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και με δύο νίκες προκρίθηκε στα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στον δεύτερο αγώνα για τα προημιτελικά του Challenge Cup και τέθηκε εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας. Οι Θεσσαλονικείς αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με δύο ήττες.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο. Με μπλοκ άουτ του Σαφόνοφ, η Μακάμπι προηγήθηκε με 6-10 και με διαδοχικούς πόντους από τον Σοκόλοφ έφτασε στο 8-14 με τον Μιλενκόσκι να καλεί δεύτερο τάιμ άουτ. Με μπλοκ πάνω στον Ντεν Ντρις οι Ισραηλινοί διαμόρφωσαν το 10-19 και κατέκτησαν το πρώτο σετ με σχετική άνεση.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-1 στο δεύτερο σετ με άσο του Βουλκίδη. Η ομάδα του Γκαλίλι ισοφάρισε και προσπέρασε με 10-12 με μπλοκ άουτ του Γκράσο. Η Μακάμπι διαμόρφωσε το 11-14 με τον Σαφόνοφ με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο (16-17) με τον Ντεν Ντρις. Οι Θεσσαλονικείς πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 21-18 με άουτ επίθεση του Φόγερ. Με μπλοκ του Βουλκίδη, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 24-20 και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Οι Ισραηλινοί πήραν τα ηνία στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 6-6 αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν ξανά (8-10) μετά από χαμένη επίθεση του Βουλκίδη. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έδειξε αντίδραση και προσπέρασε με 11-10 μετά από άουτ επίθεση του Σαφόνοφ. Με μπλοκ στον Ράπτη οι Ισραηλινοί προσπέρασαν με 14-16 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει (17-17) με τον Ντεν Ντρις. Με μπλοκ άουτ του Γκράσο η ομάδα του Γκαλίλι έφτασε στο 18-21 και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Τα δύο σετ που κατέκτησε η Μακάμπι στη Θεσσαλονίκη, σε συνδυασμό με τη νίκη της στο Ισραήλ, της έδωσαν την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Με σερί πόντους του Μπούργκι, η Μακάμπι προηγήθηκε με 4-7 στο τέταρτο σετ. Οι Ισραηλινοί είχαν το προβάδισμα για αρκετούς πόντους με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά (13-12) με άσο του Μούχλια. Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 17-14 με επίθεση του Ράπτη αλλά η Μακάμπι ισοφάρισε (22-22) με μπλοκ στον Βουλκίδη. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι έκλεισε το σετ με άσο του Ράπτη.

Με άουτ επίθεση του Ράπτη η Μακάμπι προηγήθηκε με 5-7 στο τάι μπρέικ. Η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-21, 21-25, 26-24, 13-15) σε 118'

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Γουολς 2 (1/1 επ., 1 άσσο), Βουλκίδης 8 (4/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Σωτηρίου (0/2 επ., 63% υπ.-50% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσο, 54% υπ.-32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 77% υπ.-62% άριστες), Μιχελάκης (λ, 100% υπ.-89% άριστες), Μούχλιας 3 (2/11 επ., 1 άσσος, 86% υπ.-57% άριστες), Γιόρνα 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-38% άριστες), Ηλίας 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (3/4 επ.), Μπούτος 11 (10/21 επ., 1 άσσος).

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγγλέσιας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Γκράσο 23 (21/46 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ.-35% άριστες), Σαφόνοφ 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ), Φόγερ 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-43% άριστες), Σοκόλοβ 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 65% υπ.-35% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Μπούργκι 5 (5/11 επ., 43% υπ.-21% άριστες), Μοτόρνι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Μαρόν 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χόροβιτζ.