Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε το CEV Cup με δύο ήττες

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:52 - 21.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:40 - 21.12.2023

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Μιλάνο στη Θεσσαλονίκη και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV Cup.

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε το CEV Cup. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε στην έδρα της με 3-1 σετ από τη Μιλάνο και σε συνδυασμό με την ήττα της στο πρώτο ματς αποκλείστηκε στη φάση των «16» τη διοργάνωσης.

Το έργο του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικά δύσκολο πριν το ξεκίνημα των διπλών αγώνων με την ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στρέφει την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις. Σημειώνεται ότι η ομάδα του Γιόσκο Μιλενσκόσκι παίζει με τον Φοίνικα Σύρου για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ υστέρησε στο μπλοκ (2) και είχε 38% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν από τη γραμμή σερβίς αφού είχαν από 7 και 10 άσους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα με 4-7 με τον Μελγκαρέχο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στον πόντο αρκετές φορές αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του σετ. Με άσο του Πιάνο, η Μιλάνο προσπέρασε με 13-16. Με επίθεση του Μελγκαρέχο και άουτ επίθεση του Τρούχτσεφ, η ομάδα της Ιταλίας έφτασε στο 16-21 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το φινάλε του σετ, το οποίο και κατέκτησε με άνεση.

Με πόντο του Ντρίλιτς και μετά από άουτ επίθεση του Ντεν Ντρις, η ομάδα της Ιταλίας προηγήθηκε με 0-4 και πήρε σημαντικό προβάδισμα από το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Μιλάνο έφτασε στο +6 (4-10) μετά από άουτ επίθεση του Τρούχτσεφ. Η διαφορά πήγε στους 9 πόντους (6-15) μετά από διαδοχικά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε μετά από διαδοχικούς άσους του Μπλακενάου αλλά ο Μελγκαρέχο έφερε τη Μιλάνο στο 12-20 και το 18-25 για το 0-2 στα σετ. Η ομάδα της Ιταλίας κατέκτησε τα δύο σετ που χρειαζόταν και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα του CEV Cup.

Με την πρόκριση να έχε κριθεί, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τρίτο σετ, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Η Μιλάνο πήρε την πρόκριση με δύο νίκες και θα αντιμετωπίσει στην οκτάδα την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι της Βάρτα Ζαβίερτσιε με την Κραϊόβα.

Διαιτητές: Μπουρχάν Ιλχάν (Τουρκία), Ντάρκο Σάβιτς (Σερβία).