Νίκη με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπρνο

ΠΑΟΚ βόλεϊ γυναικών/©Intime

Sportal newsroom 18:06 - 15.12.2022 / Ανανεώθηκε: 19:34 - 15.12.2022

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ της Μπρνο Κράλοβο στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Volleyball Cup.

Μεγάλη ανατροπή έκανε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε με 3-2 σετ της Μπρνο για τη φάση των «32» του CEV Volleyball Cup. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχανε με 2-0 σετ, αλλά έφτασε στην ανατροπή με την Κρολ και την Κάφρεϊ να κάνουν σπουδαία εμφάνιση.

Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται ανάλογη μεγάλη εμφάνιση και στον επαναληπτικό της 21ης Δεκεμβρίου για να πάρει την πρόκριση.

Η ομάδα του Φενόλιο προηγήθηκε με 7-2 με την Μπλάνκο στο πρώτο σετ. Οι Τσέχες αντέδρασαν και μείωσαν στους τρεις πόντους (8-5, 9-6) και στη συνέχεια ισοφάρισαν μετά από άστοχο χτύπημα της Κρολ. Οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι και εκμεταλλεύθηκαν τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ για να φτάνουν στο 13-22 με την Μπουκόφσκα στη γραμμή του σερβίς. Η Μπρνο δεν δυσκολεύθηκε να πάρει το πρώτο σετ.

Με μπλοκ στην Κρολ, η ομάδα της Τσεχίας προηγήθηκε με 6-9 στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Νεζόντα είχε τον έλεγχο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 10-14 με την Μπλάνκο. Με μπλοκ άουτ της Μπουκόφσκα οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 11-9 και κατέκτησαν με μεγάλη άνεση και το δεύτερο σετ.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-2 στο τρίτο σετ. Η Μπρνο ισοφάρισε σε 6-6 αλλά η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο προσπέρασε με 12-8 με την Κάφρεϊ. Με την Κρολ και την Κάφρεϊ να τον οδηγούν επιθετικά, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-13 με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 17-15 με μπλοκ του Χρουσέσκα. Οι Τσέχες μείωσαν στον πόντο αρκετές φορές με τον ΠΑΟΚ να διαμορφώνει το 23-20 με χτύπημα της Κρολ και να παίρνει το σετ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-1. Οι Τσέχες μείωσαν με τον ΠΑΟΚ να φέρνει τη διαφορά και πάλι στους πέντε πόντους (10-5) με άσο της Βεργίδου. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να είναι εντυπωσιακές και έφτασαν στο 20-9 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ.

Με δύο σερί άσους της Κάφρεϊ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-2 στο τάι μπρέικ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +2 (7-5) με την Κρολ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-7 με την Μπρνο να μειώνει σε 11-9. Οι παίκτριες του Φενόλιο διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (14-25, 15-25, 25-22, 25-10, 15-11) σε 113'

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Μπρνο προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρολ 20 (19/48 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 5 (5/19 επ., 20% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 2 (0/3 επ., 2 άσσοι), Κάφρεϊ 15 (12/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 14 (10/13 επ., 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 55% υπ.-40% άριστη), Κλέπκου 3 (3/15 επ., 30% υπ.-20% άριστες), Τσιόγκα.

ΜΠΡΝΟ (Έρικ Νέζχοντα): Στοΐκοβιτς 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Κουνίκοβα 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Μορένο 7 (2/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χρούσεσκα 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουκόβσκα 13 (7/32 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ.-32% άριστες), Νικόλοβα 26 (23/54 επ., 3 μπλοκ) / Ντιγκρίνοβα 46% υπ.-46% άριστες), Κουλίσιανι 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Πελικάνοβα, Καμάσοβα Ροζνογιάκοβα 1 (1/6 επ.).