Λιγκ Καπ βόλεϊ: Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό, 3-1 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών/©Intime

Sportal newsroom 23:48 - 28.12.2022 / Ανανεώθηκε: 16:47 - 29.12.2022

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ επικρατώντας με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετά τη νίκη της με 3-2 σετ στο πρώτο ματς στον Άγιο Θωμά έκανε σπουδαία εμφάνιση στον επαναληπτικό και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το τριφύλλι έχασε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη – πρόκριση. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν βρήκε λύση στα πολύ καλά σερβίς των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-10 στο πρώτο σετ και διατήρησαν το προβάδισμά τους για αρκετούς πόντους με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 18-18 με τον Ντεν Ντρις. Οι πράσινοι βρέθηκαν με σετ μπολ (23-24) με τον Ερνάντεζ αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 και επίθεση του Κόστα έκανε το 1-0 στα σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο και στο δεύτερο σετ. Μετά το αρχικό 9-9 το τριφύλλι προσπέρασε για το 10-13 με άσο του Ερνάντεζ με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να διατηρεί τον έλεγχο του σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι (23-23) με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο σετ μπολ πριν ο Ερνάντεζ με άσο (25-27) ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του τρίτου σετ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 8-12 και 11-5 και διατήρησαν το προβάδισμά τους για το 21-25 και το προβάδισμά τους με 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-1 με άσο του Γουόλς, αλλά ο Παναθηναϊκός γύρισε την κατάσταση. Οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης υπέπεσαν σε πολλά λάθη, γεγονός που επέτρεψε στο τριφύλλι να ξεφύγει με 8-17 και να πάρει το σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ισκάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Καπλάνης,  Γραμματεία: Κουμπλή.