Ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο κόντρα στον ΠΑΟΚ και στρέφεται στην Ευρώπη

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:19 - 25.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:06 - 25.11.2023

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη σε παράσταση για έναν ρόλο (3-0) στο σημαντικότερο ματς της έβδομης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-0 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο σημαντικότερο ματς της έβδομης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός, που την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε δύσκολα τον ΑΟ Θήρας, έφτασε τους 15 βαθμούς. Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με τη CSM Βουκουρεστίου για τη φάση των «16» του Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ, που την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Απολλώνιο στο Κερατσίνι, ψάχνεται ακόμη. Η Τσούμπα - βασική διαγώνια της ομάδας του Ντάρκο Ζάκοτς - δεν είναι απόλυτα έτοιμη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε πολλά λάθη στο ματς, είχε θέματα στην υποδοχή της και έχασε με άνεση. Για τον ΠΑΟΚ ακολουθεί το ματς με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για το Challenge Cup. Η ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς έμεινε στους 5 βαθμούς.

Με την Καρκάσες στη γραμμή του σερβίς, ο Παναθηναϊκός έχτισε σερί για το 1-5 με την Άτκινσον. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με την Τερζόγλου και την Κυπαρίσση και μείωσε στους δύο πόντους για το 5-7. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, στηριζόμενη στο σερβίς της πήρε διαφορά για το 10-17 και το 12-20 με τη Σαμαντάν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε πόντους με την Κλέπκου στη γραμμή του σερβίς και μείωσε 19-23 με μπλοκ της Τερζόγλου. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 19-25 με επίθεση Άτκινσον και λάθος επίθεση της Κυπαρίσση.

Διαβάστε εδώ πώς κάλυψε το Sportal τον αγώνα

Στο δεύτερο σετ δύο διαδοχικά «πράσινα» μπλοκ στη Μιλάνοβα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 4-6 στο ξεκίνημα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε αλλά το πολλά λάθη των γηπεδούχων έφεραν την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη σε πλεονεκτική θέση. Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε πόντους στην κόντρα μπάλα, το μπλοκ του Παναθηναϊκού λειτουργούσε πολύ καλά και κάπως έτσι το τριφύλλι έφτασε τη διαφορά στους δέκα πόντους κατακτώντας με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ανταγωνιστικός. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 5-8 μετά από κακή επίθεση της Πολυνοπούλου. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (6-10) με την Καρκάσες αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε στους δύο μετά από διαδοχικές χαμένες επιθέσεις της Άτκινσον. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 13-19 με τη Γενιτσαρίδη αλλά οι παίκτριες του Ντάρκο Ζάκοτς μείωσαν σε 16-20 μετά από κακή επίθεση της Καρκάσες. Ο Παναθηναϊκός, με τη Σαμαντάν έφτασε στο 16-22, όμως ο ΠΑΟΚ με μπλοκ της Τσιόγκα μείωσε 20-23. Μία άουτ επίθεση της Ουίλιαμς έφτασε το τριφύλλι στο 20-24 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με επίθεση της Άτκινσον.

Η γνώμη του πάγκου

Ντάρκο Ζάκοτς (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Πρώτα απ' όλα να δώσω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που έπαιξε όπως χρειαζόταν για να μας νικήσει. Δεν θέλω να λέω τα ίδια για τα προβλήματα που έχουμε και δεν μπορούμε να κάνουμε σωστή προπόνηση. Αυτό όμως δεν είναι η αιτία για να μην έχουμε μαχητικό πνεύμα μέσα στο γήπεδο. Ο ΠΑΟ ήταν το φαβορί και εμείς έπρεπε να παίξουμε πιο θαρραλέα. Δυστυχώς εμείς ήμασταν νευρικοί, με πολύ άγχος και με πολλά λάθη στην υποδοχή»

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού) «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας. Γνωρίζοντας τα προβλήματα του ΠΑΟΚ με τους τραυματισμούς, δε μπόρεσε να παρατάξει όλες τις αθλήτριές του αλλά έχει καλές αθλήτριες και το φοβόμουν αυτό το παιχνίδι. Είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα, κάναμε ένα σοβαρό παιχνίδι και είχαμε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.