Νίκησε τον ΠΑΟΚ, πέρασε δεύτερος ο Παναθηναϊκός

Sportal newsroom 23:55 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:47 - 15.01.2023

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-1) στη Θεσσαλονίκη για την ενδέκατη αγωνιστική της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Το τριφύλλι επικράτησε με 3-1 για την ενδέκατη αγωνιστική της Volley League σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 24 βαθμούς, όσους και ο ΠΑΟΚ αλλά υπερέχει στην ισοβαθμία. Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει και στο ντέρμπι του πρώτου γύρου.

Το τριφύλλι χτίζει ένα εντυπωσιακό σερί απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός μετράει πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ, Σούπερ Καπ) φέτος.

Το τριφύλλι προηγήθηκε με 0-3 στο πρώτο σετ με τον Πετρέα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 5-3 με τον Ράπτη. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 6-11 μετά από λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 12-12 αλλα οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και με σερί 0-5 προσπέρασαν με 12-17 με μπλοκ του Πετρέα. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και κατέκτησε το πρώτο σετ με 18-25 μετά από κακό χτύπημα του Σωτηρίου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο σετ. Με άσο του Ντεν Ντρις και επίθεση του Ράπτη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 13-9 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να βρίσκει ρυθμό μέσα από το σερβίς. Με μπλοκ του Κόστα στον Φράγκο οι γηπεδούχοι προηγήθηκε με 16-10 με την ομάδα του Μιλενκόσκι να διατηρεί το προβάδισμα. Με άσο του Βουλκίδη, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 22-15 και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 11-9 με τον Ντεν Ντρις με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Ερνάντες. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο και προβάδισμα μέχρι το 21-20. Ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή με τον Κόβαρ και έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν σε 24-24 με άσο του Κόστα. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με πόντο του Ερνάντες.

Με πόντο του Γιόρνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-3 στο τέταρτο σετ. Οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν ένα προβάδισμα 4-5 πόντων με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κάνουν σημαντικά επιθετικά λάθη. Το τριφύλλι μείωσε σε 20-18 με άσο του Μπάση.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22 με τον Κόβαρ και έφτασε στο ματς μπολ με τον Ερνάντες. Ο Κόβαρ αστόχησε στην κόντρα μπάλα που θα έδινε στο τριφύλλι τη νίκη και έδωσε «φιλί ζωής» στον ΠΑΟΚ. Μία νέα άστοχη επίθεση του Τσέχου ακραίου έφερε στον ΠΑΟΚ στο σετ μπολ με το φινάλε του σετ να εξελίσσεται σε θρίλερ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε 8(!) σετ μπολ με τον Παναθηναϊκό να κλείσει το σετ στο 34-36 με τον Ερνάντες.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.