Κυρίαρχος Παναθηναϊκός και στην Πυλαία, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:57 - 14.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:44 - 15.03.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League. Το τριφύλλι επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 2-0 στη μεταξύ σειρά των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός, που είχε νικήσει με το ίδιο στον πρώτο ημιτελικό του Μετς, θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ την Καθαρά Δευτέρα 18 Μαρτίου. Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός, που είχε κορυφαίο τον Ερνάντεζ, πήρε την τέταρτη νίκη του τη φετινή σεζόν κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Μετά από αρκετά χαμένα σερβίς εκατέρωθεν, ένας άσος του Κόβαρ έφερε το τριφύλλι στο 6-8 ενώ ένα μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (8-11) στον Παναθηναϊκό. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (8-12, 9-13) αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης επανήλθε με τον Φαν Γκάρντερεν στη γραμμή του σερβίς για το 13-14 με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 13-16 με μπλοκ του Βουλκίδη αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο για το 15-16 με άσο του Λινάρδου. Το τριφύλλι είχε τον έλεγχο του σετ και προηγήθηκε με 19-22 μετά από χαμένη επίθεση του Τρούχτσεφ. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 21-25 με επίθεση του Ερνάντεζ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-3 στο δεύτερο σετ μετά από άστοχη επίθεση του Ερνάντεζ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σταθερά ένα προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (8-7) με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη και μπλοκ του Ρανγκέλ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +4 (11-7) μετά από πρώτο χρόνο του Σαμοϊλένκο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 14-10 με πρώτο χρόνο του Λινάρδου αλλά ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 15-15 με άσο του Κόβαρ και άστοχη επίθεση του Ντεν Ντρις. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-19 μετά από λάθος του Πρωτοψάλτη αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 21-21 με μπλοκ από τον Ιερεθουέλο και τον Κόβαρ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22) μετά από λάθος του Πρωτοψάλτη και κατέκτησε το πρώτο σετ (25-22) με επίθεση του Τρούχτσεφ.

Με τα καλά σερβίς του Βουλκίδη ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 3-7 στο τρίτο σετ με άστοχο πρώτο χρόνο του Λινάρδου. Το καλό σερβίς των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή. Το τριφύλλι προσπέρασε 10-16 με άσο του Βουλκίδη αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις πόντους (14-17) με μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 14-20 με άσο του Πρωτοψάλτη και πλασέ του Ερνάντεζ. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που το κατέκτησε με 18-25 με το Ερνάντεζ.

Με άσο του Κουβανού διαγώνιου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 4-6 στο τέταρτο σετ. Το τριφύλλι προσπέρασε με πέντε πόντους για το 5-10 με μπλοκ και επίθεση του Κόβαρ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρις πόντους (12-15) με άσο του Τρούχτσεφ, αλλά το τριφύλλι είχε τον έλεγχο και με καλό μπλοκ διατηρούσε διαφορά. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ με πρώτο 21-25 με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.