Στο Final-4 του Κυπέλλου γυναικών ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ προημιτελικό και εξασφάλισε την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ προημιτελικό στη Θεσσαλονίκη και έκλεισε θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και έκλεισε τον αγώνα στο τέταρτο. Ο ΠΑΟΚ, που την περσινή σεζόν είχε αποκλειστεί στα ημιτελικά από την ΑΕΚ, στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και την προσπάθεια που κάνει για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενες έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στον αγώνα. Τα καλά σερβίς της Παπαφωτίου έδωσαν μεγάλη διαφορά στον Παναθηναϊκό για το 2-13 με άσο της Ελληνίδας πασαδόρου. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +12 (6-18) με δύο διαδοχικούς άσους της Άτκινσον. Εκεί, ουσιαστικά τελείωσε το πρώτο σετ που πήγε στο τριφύλλι με 13-25 με την Άτκινσον.

Με άσο της Ντέακ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-0 στο δεύτερο σετ. Η εικόνα άλλαξε με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς. Με άσο της αρχηγού του τριφυλλιού και πόντο της Άτκινσον η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 4-7. Με άσο της διαγώνιας από τις ΗΠΑ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-13 και στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε 13-15 με την Ουίλιαμς. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 13-20 με δύο διαδοχικούς άσους και έκλεισε το δεύτερο σετ με 19-25 με τη Σαμαντάν.

Με άσο της Τσιόγκα και λάθος της Καρκάσες ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 6-2 στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε με 11-9 με άσο της Άτκινσον και έφτασε τη διαφορά στον πόντο (13-12) με μπλοκ της Καρκάσες. Με επίθεση της Ουίλιαμς η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 16-12 και στη συνέχεια στο 22-16 με πόντο της ίδιας παίκτριας. Η ομάδα του Θάνου Τερζή κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-20 με πόντο του Ουίλιαμς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο σετ και έφτασε στο 9-5 με μπλοκ της Ντέακ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη αντέδρασε και προσπέρασε με 11-13 με επίθεση της Άτκινσον. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε (14-14) μετά από λάθος της Γκρόθες, όμως το σερβίς των φιλοξενούμενων έδωσε και πάλι λύση για το 15-20 με την Άτκινσον. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 23-23 με τη Φανγκ και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον αγώνα με την Άτκινσον.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Λούμσι, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.