Άνετη πρόκριση για την ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:59 - 14.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:02 - 14.02.2024

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 σετ των Πρωταθλητών Πεύκων και προκρίθηκε στο Final - 4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών. Η Ένωση επικράτησε 3-1 σετ των Πρωταθλητών Πεύκων και θα υπερασπιστεί τα κεκτημένα της περασμένης αγωνιστικής σεζόν. Θυμίζουμε ότι η Ένωση κατέκτησε το Κύπελλο πέρσι, που ήταν και το πρώτο της στον θεσμό, κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Final-4 της Άρτας.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του αγώνα. Με την Κωνσταντινίδου στη γραμμή του σερβίς η Ένωση έφτασε στο 0-8 με την Τσάριτς. Η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους (6-17) με μπλοκ της Στράντζαλη και η ΑΕΚ προσπέρασε με 9-22 με τη Γιώτα. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν είχε αντίδραση και το πρώτο σετ κατέληξε στα χέρια της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ με 14-25 με την Τσάριτς.

Με την Κωνσταντινίδου και πάλι στη γραμμή του σερβίς η ΑΕΚ έφτασε στο 0-4 στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε 4-6 με τη Νικόλοβα αλλά οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν 4-9 με μπλοκ της Κωνσταντινίδου. Με επίθεση της Στράντζαλη η ομάδα της Αθήνας προσπέρασε με 6-12 και 7-13 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η διαφορά έφτασε τους οκτώ πόντους (12-20) με μπλοκ της Κωνσταντινίδου ενώ με άσο της αρχηγού της ΑΕΚ και επίθεση της Μπλάνκο η Ένωση έφτασε στα δέκα σετ μπολ και έκλεισε με άνεση και το δεύτερο σετ.

Η Ένωση μετά το αρχικό 5-5 του τρίτου σετ έφτασε στο 6-12 μετά από επίθεση της Γιώτα. Τα Πεύκα ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 13-13 μετά από κακή επίθεση της Μπλάνκο. Με άσο της κεντρικής από την Κούβα, η ΑΕΚ έφτασε στο 15-17 αλλά οι γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση (20-17) με μπλοκ της Δρακουλίδου και επίθεση της Νικόλοβα. Με μπλοκ της Δρακολίδου τα Πεύκα έκαναν το 23-19 και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-22 μετά από κακή επίθεση της Στράντζαλη.

Η ΑΕΚ δεν είχε διάθεση για... αστεία στο τέταρτο σετ. Η Ένωση προσπέρασε με 1-8 με άσο της Στράντζαλη και η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (4-14) με νέο άσο, αυτή τη φορά της Τσάριτς. Η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη από τη γραμμή του σερβίς και προσπέρασε με 8-19 με επίθεση της Κωνσταντινίδου. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έδειξε αντίδραση με τη Μιχοπούλου στο σερβίς για το 18-22 αλλά η τελική ευθεία του σετ ανήκε στην ΑΕΚ που έκανε το 19-25 με τη Στράντζαλη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 0-8, 6-16, 9-21, 14-25

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 15-25

3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-18, 25-22

4ο σετ: 1-8, 7-16, 12-21, 19-25

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (14-25, 15-25, 25-22, 19-25) σε 96'

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Χαριτωνίδης): Απλαδά 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Γκραφ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 6 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Κάντγουορθ 9 (9/34 επ., 46% υπ. - 34% άριστες), Μορένο 11 (10/43 επ., 1 μπλοκ) / Στεργιάκη (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Μπάλα (λ, 50% υπ. - 32% άριστες), Τόλιου, Καλαποδά, Ματσαρόκη, Μιχοπούλου 1 (1 άσσος).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (16/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 24% άριστες), Κάριτς 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (4/4 επ., 4 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σολέ 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. - 42% άριστες), Στάικου, Καλαντάτζε, Τσίρκοβιτς 1 (1/4 επ.).