Με φόρα από το Κύπελλο ο Ολυμπιακός, 3-0 τη Θέτιδα

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:08 - 16.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:11 - 16.03.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Θέτιδας στη Βούλα για την 21η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί νικών του στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, επικράτησε 3-0 σετ της Θέτιδας στη Βούλα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, επέτρεψαν στον Λορέντζο Μιτσέλι να ανοίξει το rotation. Με εξαίρεση τη Μικαέλα Μλεΐνκοβα οι βασικές αθλήτριες της ομάδας του Πειραιά πήραν τις απαιτούμενες ανάσες εν όψει της συνέχειας.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 56 βαθμούς. Την ίδια ώρα, η Θέτιδα έμεινε στους 26 και παραμένει στην έβδομη θέση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 5-9 με επίθεση της Βλαχάκη και κακή επίθεση της Σιρίνινα. Η Θέτιδα πλησίασε στον πόντο με τη Γαροφαλάκη στη γραμμή του σερβίς και ισοφάρισε 11-11 με άσο της Χέιντεν. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν απώλεσε τον έλεγχο και προσπέρασε με 15-20 με άσο της Βλαχάκη. Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Παπαγεωργίου η ομάδα της Βούλας μείωσε 17-20 αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό που έκανε το 17-25 με μπλοκ της Τάνη.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 3-7 στο δεύτερο σετ με επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (7-12) με τη Μλεΐνκοβα και τους επτά (8-15) με άσο της Κωνσταντέλλου και λάθος της Γαροφαλάκη. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 10-19 με μπλοκ της Λαμπρούση και επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Η Θέτιδα μάζεψε τη διαφορά στους έξι πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα για το 16-25 με την Κωνσταντέλλου.

Η ομάδα της Βούλας προσπέρασε με 11-10 στο τρίτο σετ μετά από λάθος επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-14 με άσο της Κωνσταντέλλου και προηγήθηκε με δέκα πόντους (13-23) με την Τάνη κατακτώντας το τρίτο σετ με μεγάλη άνεση.

Διαιτητές: Μάλφας, Μεταξά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σπίγγου, Βλάχος, Γραμματεία: Καπουράνη.