Ο τρομερός Τσιτσιπάς κράτησε όρθια την Ελλάδα κόντρα στην Κροατία (vid)

Στέφανος Τσιτσιπάς/ ©Twitter

Ελένη Ανδρικοπούλου 12:30 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 12:44 - 04.01.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε κόντρα στον Μπόρνα Τσόριτς, αλλά πήρε την νίκη απέναντι στον Κροάτη με 2-1 σετ (6-0, 6-7, 7-5). Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 1-1 την Κροατία στη μάχη για την πρόκριση στο Final 4 του United Cup.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και τα βρήκε σκούρα στο δεύτερο και τρίτο σετ απέναντι στον Τσόριτς Μπόρνα, κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 σετ (6-0, 6-7, 7-5). Με αυτό τον τρόπο ο Έλληνας τενίστας έδωσε στην Ελλάδα έναν πολύτιμο βαθμό, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Κροατία.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο σετ, καθώς κατάφερε να το κατακτήσει σε 26 λεπτά! Ο Τσόριτς επέστρεψε στο δεύτερο σετ, και κατάφερε να κάνει το 1-1 στο tie break (7-6). Στο τρίτο σετ ο Έλληνας τενίστας ενώ έβλεπε τον αντίπαλό του να προηγείται με 4-1, έδειξε ψυχή και χαρακτήρα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή (7-5) και να πάρει την νίκη.