Πρεμιέρα με νίκη για το Μαρκόπουλο

Sportal newsroom 21:15 - 21.10.2023

Το Μαρκόπουλο επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Απολλώνιου για την πρώτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών το Μαρκόπουλο. Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Απολλώνιου.

Στο πρώτο σετ ο Απολλώνιος είχε σταθερά το προβάδισμα καταφέρνοντας να μετατρέψει το 10-11 σε 13-20. Ένα μπλοκ της Κασδοβασίλη στην κόντρα μπάλα ήταν η αρχή της αντεπίθεσης του Μαρκόπουλου.

Με τη Νικολογιάννη στη γραμμή του σερβίς οι γηπεδούχες μείωσαν σε 19-20. Ο Απόλλωνιος έφτασε σε διπλό σετ μπολ, αλλά τα έχασε και τα δύο (όπως και τα δύο που ακολούθησαν) και στο 28-28 χαμένο σερβίς και μπλοκ της Τοντάι έκλεισαν το σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο πιο ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του. Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή έκανε το 21-20, 21-23, αλλά εκεί δέχθηκε σερί 4-0 με την Ντε Τζίσους να έχει τους τρεις τελευταίους πόντους.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο τρίτο σετ με τον Απολλώνιο σταθερά μπροστά (1-5, 11-14, 16-19) μέχρι το 17-21. Εκεί με την Δικαιούλια στο σερβίς το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 21-21, για να γίνει το 21-23 με άουτ της Νικολογιάννη.

Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν και η διεθνής ακραία με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις έδωσε την αγχωτική νίκη στην ομάδα της.

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα. Ξέραμε από πριν ότι θα ήταν μάχη. Ο Απολλώνιος δεν κάνει πολλά λάθη και παίζει καλό βόλεϊ. Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε διάρκεια, αλλά δείξαμε ότι είμαστε ομάδα. Παλέψαμε όλοι μαζί και κάναμε ανατροπή στο 1ο και 3ο σετ. Παίξαμε καλό βόλεϊ με πάθος. Πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά για να βελτιωθούμε γρήγορα. Το πρωτάθλημα θα είναι δύσκολο και περίπλοκο».

Νίκος Μπουτσουρής (Ο.Φ.Α. Απολλώνιος): «Κάναμε τη προσπάθειά μας. Καταφέραμε και στα τρία σετ να είμαστε ανταγωνιστικοί. Το Μαρκόπουλο βρήκε τις λύσεις στα τελειώματα των σετ, φάνηκε ψύχραιμο και έκανε τις ανατροπές. Εμείς μένουμε στη καλή προσπάθεια. Αγωνιζόμαστε όμως σε ένα πρωτάθλημα που μετράει η συγκομιδή βαθμών. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι γιατί δεν πήραμε κάτι. Θεωρώ πως κάτι αξίζαμε. Έχουμε ακόμα 21 αγωνιστικές και με την ίδια μέθοδο θα πάμε να αγωνιστούμε».

Διαιτητές: Πρέντζας, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Τρίκκα.