Το πρόγραμμα της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Volleyleague γυναικών

Ανακοινώθηκε από την ΕΟΠΕ το πρόγραμμα της πρώτης φάσης της Volleyleague γυναικών.

Το Σάββατο ξεκινάει η πρώτη φάση των πλέι οφ της Volleyleague γυναικών. Οι οκτώ πρώτες ομάδες στη βαθμολογίας θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες. Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ κατέλαβε την πρώτη θέση μετά τη νίκη του επί της ΑΕΚ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας.

Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα. Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Οι νικητές της Α' φάσης προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ οι ηττημένες ομάδες δεν θα δώσουν άλλους αγώνες και θα καταλάβουν τις θέσεις από 5 έως και 8 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α' Φάση του πρωταθλήματος.