Ο Λευτέρης Πετρούνιας παραμένει συλλέκτης μεταλλίων: Χάλκινος και αλύγιστος στην Αττάλεια!

Λευτέρης Πετρούνιας

© φωτογραφία αρχείου Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 15:58 - 15.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:10 - 15.04.2023

Άλλος ένας τελικός, άλλο ένα βάθρο για τον Λευτέρη Πετρούνια που κατέλαβε στην τρίτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, παρά το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε πριν τους αγώνες και τον έντονο ανταγωνισμό.

Συνεχίζει να γράφει ιστορία στο αγώνισμα των κρίκων ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Αττάλεια και έφτασε τα 8 στη διοργάνωση.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έχει 6 χρυσά μετάλλια και δύο χάλκινα στη διοργάνωση. Ο Έλληνας αθλητής των κρίκων νίκησε και πάλι τον πόνο αφού αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού λίγες εβδομάδες πριν τη διοργάνωση.

Ο αθλητής του Δημήτρη Ράφτη είχε, όπως και τον προκριματικό, μία μικρή αστάθεια στην έξοδό του και του στοίχισε βαθμολογικά. Ο Λευτέρης Πετρούνιας έλαβε 14.733 βαθμούς, όσους και στον προκριματικό και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Ο Έλληνας αθλητής είχε την ίδια βαθμολογία με τον Νταβτιάν, ωστόσο ο αθλητής από την Αρμενία είχε μεγαλύτερο βαθμό στην εκτέλεση και πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Ο Τούρκος Αντέμ Ασίλ με 14.933 βαθμούς πήρε το χρυσό μετάλλιο.