Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή νίκησε τον Δούκα στην παράταση και κατέκτησε το Κύπελλο στο χάντμπολ

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:14 - 09.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:46 - 09.05.2023

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε με 28-27 του Δούκα στην παράταση και κατέκτησε το Κύπελλο χάντμπολ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κατέκτησε το Κύπελλο χάντμπολ ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 28-27 του Δούκα στην παράταση και έφτασε στο τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Ο τελικός του Final-4 του Ναυπλίου είχε δραματική εξέλιξη. Ο Δούκας ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε «νεκρό χρόνο» και οδήγησε το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού προηγήθηκε με δύο τέρματα και «σφράγισε» την κατάκτηση του τροπαίου. Ο τελικός σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Δούκα, Παναγιώτη Κολλύρη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από διαδοχικές ισοπαλίες ανάμεσα στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή και τον Δούκα, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού προσπέρασε με 7-5 με τον Παπαβασίλη. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων πλησίασε στο γκολ με τον Δικαιούλια. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έφτασε στο 9-6 με τον Παπαβασίλη. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή διατηρούσε το προβάδισμά του με τον Δούκα να μειώνει στο 13-12, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζηρά.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή προηγήθηκε με 14-12 με τον Μοντόρο. Ο Δούκας ισοφάρισε (14-14) με τον Τσακουρίδη με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού να προσπερνά με 18-16 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παπαδόπουλου. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη ισοφάρισε και πάλι (18-18) με τον Τζηρά με τον τελικό να γίνεται θρίλερ στα τελευταία πέντε λεπτά. Ο Μπάουερ απέκρουσε δύο πέναλτι του Τζηρά με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στο 22-21 με γκολ του Παπαδόπουλου 40 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Δούκας ισοφάρισε (22-22) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στεφανίτση σε «νεκρό» χρόνο οδηγώντας τον τελικό στην παράταση.

Με γκολ του Χαριτωνίδη ο Δούκας προσπέρασε με 22-23 στο ξεκίνημα της παράτασης. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή προσπέρασε με 25-23 με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να μειώνει και πάλι στο γκολ με τον Χαριτωνίδη. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού προσπέρασε με 28-26 με τον Δομπρή με τον Χαριτωνίδη να διαμορφώνει το 28-27 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-27 (παράταση)

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12(ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.α.), 25-23, 28-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης 5, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 60’ Μπάγιος (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-2/4