Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κράτησε την έδρα του κόντρα στην ΑΕΚ - Σε πέμπτο τελικό θα κριθεί ο τίτλος

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:11 - 26.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 26.05.2023

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε με 27-25 της ΑΕΚ στον τέταρτο τελικό της Handball premier και ισοφάρισε (2-2) τη σειρά. Σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ θα κριθεί ο φετινός τίτλος.

Σε πέμπτο ματς θα κριθεί ο φετινός τίτλος της Handball premier. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε με 27-25 της ΑΕΚ, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους την Τετάρτη 31 Μαΐου (η ώρα θα οριστεί τις επόμενες ημέρες) στο ΟΑΚΑ στην αίθουσα «Κασιμάτης».

Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε γκολ με την ΑΕΚ να μειώνει στο ελάχιστο. Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η κλάση του Τόμας Μπάουερ που έκανε καθοριστικές επεμβάσεις και δεν επέτρεψε στην Ένωση να ισοφαρίσει.

Η απόρριψη της πρότασης μαμούθ για Γκαρσία, φανερώνει και τις προθέσεις της ΑΕΚ
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

20:30 - 26.05.2023

Στην ΑΕΚ ούτε βιάζονται αλλά ούτε και καίγονται για να παραχωρήσουν τον Γκαρσία στην φετινή καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο και αυτό φάνηκε (και) από την απόρριψη της πρότασης των 15 εκατομμυρίων ευρώ.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή προσπέρασε με δύο τέρματα (3-1) με τον Παπαβασίλη στο τέταρτο λεπτό. Η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα (3-3) με τον Ηλιόπουλο και τον Παπαδιονυσίου. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 6-4 με τον Νιοκάς με τη διαφορά να φτάνει τα τρία τέρματα (7-4) με τον Καραμπουρνιώτη.

Στο 15' η ομάδα του Αλέξη Αλβανού μείωσε σε 8-7 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παπαδιονυσίου. Η ΑΕΚ ισοφάρισε (11-11) με τον Μαντάλινιτς στο 20ό λεπτό αλλά ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ξέφυγε και πάλι με τρία τέρματα για το 14-11 με τον Μπάγιο. Η διαφορά έφτασε τα τέσσερα τέρμα για το 16-12 του πρώτου ημιχρόνου με τον Οστρούτσκο.

O Αραμπατζής μείωσε για την ΑΕΚ σε 18-16 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η Ένωση φάνηκε να ισορροπεί το ματς αλλά ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή προσπέρασε και πάλι με 23-17 με τον Παπαδόπουλο. Η Ένωση έδωσε τέλος στο σερί των Πειραιωτών με τον Μαντάλινιτς για το 23-18 στο 47ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μείωσε σε 24-21 με τον Κεδέρη στο 51ο λεπτό του αγώνα. Η Ένωση είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο με τον Αραμπατζή αλλά ο Κοτανίδη σταμάτησε τον παίκτη της ομάδας του Αλέξη Αλβανού. Η ΑΕΚ μείωσε, εν τέλει, με τον Παπαδιονυσίου για το 24-22 στο 52ο λεπτό.

Στο 53' ο Αραμπατζής έφτασε τη διαφορά στο γκολ (24-23) για την ΑΕΚ με τον Νιοκάς να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων (25-23) στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή. Ο Κεδέρης μείωσε και πάλι στο γκολ για την Ένωση με τον Δομπρή να φέρνει τη διαφορά στα δύο τέρματα, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τσέπιτς έκανε το 26-25 με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού να κερδίζει πέναλτι μετά από μία παλικαρίσια προσπάθεια του Καραμπουρνιώτη που πήρε το «ριμπάουντ» μετά από άστοχη προσπάθεια του Πασσιά. Ο Παπαδόπουλος ευστόχησε και διαμόρφωσε το 27-25 που ήταν και το τελικό σκορ. Στα 20 δεύτερα πριν το τέλος, ο Μπάουερ απέκρουσε πέναλτι του Μαντάλινιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημχ), 18-14, 19-17, 23-17, 24-21, 25-23, 27-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-2/2

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }