«Αγκάλιασε» τον τίτλο ο Ολυμπιακός, 11-9 τη Βουλιαγμένη

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:09 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 20:09 - 08.05.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 11-9 της Βουλιαγμένης. έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Ολυμπιακός έκανε τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Α1 πόλο ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 11-9 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, έκανε το 2-0 και θέλει μία ακόμη νίκη για να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα.

Ο τρίτος τελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 16 Μαΐου στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη, τότε θα πάρει τον τίτλο. Αν η Βουλιαγμένη κάνει το διπλό, οι τελικοί θα οδηγηθούν σε τέταρτο ματς στο κολυμβητήριο του Λαιμού και πάλι, την Πέμπτη 18 Μαΐου.

Η Βουλιαγμένη ξεκίνησε με καλά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω. Η ομάδα των νοτίων προαστίων προηγήθηκε τέσσερις φορές με ένα γκολ (1-0, 2-1, 3-2, 4-3) με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ισάριθμες. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε για πρώτη φορά (4-5) με εύστοχο πέναλτι του Βάμος 29 δεύτερα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Με τέρμα του Φουντούλη στην κόντρα, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 4-6, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν με τις ομάδες να μην μπορούν να βρουν δίχτυα στα πρώτα πεντέμισι λεπτά. Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 5-6 με τον Καστρινάκη και ισοφάρισε (6-6) λίγο αργότερα με τον Αλαφραγκή. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πάλι (6-7) με εύστοχο πέναλτι του Φουντούλη με τον Καλογερόπουλο να διαμορφώνει το 7-7 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός σημείωσε τρία σερί γκολ με Φουντούλη και Γενηδουνιά (2) και προσπέρασε με 7-10. Η Βουλιαγμένη μείωσε με τον Παπασηφάκη τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Φουντούλης έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα τριών τερμάτων για το 8-11 με τον Φάρμερ να διαμορφώνει το 9-11, που ήταν και το τελικό.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9-11

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-1, 2-4.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς):Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 1, Νικολαΐδης, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 2, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ 2, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Βάμος 1, Δήμου 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γραμματικός, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης.