Σούπερ Φοίνικας, 3-1 τον Ολυμπιακό και προβάδισμα πρόκρισης

Φοίνικας Σύρου/©intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:33 - 17.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 18.01.2023

Το πρώτο βήμα για τον τελικό του Λιγκ Καπ έκανε ο Φοίνικας Σύρου που επιβλήθηκε με 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων.

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Λιγκ Καπ πήρε ο Φοίνικας Σύρου. Οι νησιώτες επιβλήθηκαν με 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό και θέλουν δύο σετ στον επαναληπτικό του Σαββάτου (21/1, 21:30) για να πάρουν το εισιτήριο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πριν λίγες ημέρες και για το πρωτάθλημα με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη στο τάι μπρέικ. Ωστόσο, ο αγώνας αυτός ήταν εντελώς διαφορετικός.

Ο Φοίνικας Σύρου χτύπησε από τη γραμμή του σερβίς, ο Ολυμπιακός πιέστηκε πολύ στην υποδοχή ενώ είχε και τον Ιντάλγκο σε κακή βραδιά. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μιχάλοβιτς αλλά και ο Φρομ που με τα δικά του σερβίς γύρισε το τρίτο σετ υπέρ του Φοίνικα.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι μετά το αρχικό 6-6 και προσπέρασαν με τρεις πόντους (9-6) με μπλοκ του Παπαλεξίου και επίθεση του Κλίκενμπεργκ. Η ομάδα της Σύρου διατηρούσε τον έλεγχο του σετ και προηγήθηκε με 12-8 μετά από χαμένη επίθεση του Παγένκ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 16-12 με τον Γαλιώτο και το 18-14 μετά από επίθεση του Κλίκενμπεργκ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 21-19 με καλό σερβίς του Παγένκ και 23-21 με τον Στερν. Ο Μιχάλοβιτς έδωσε στον Φοίνικα τρεις ευκαιρίες (24-21) να τελειώσει το πρώτο σετ, με τον διαγώνιο της ομάδας των Κυκλάδων να κάνει το 1-0.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-6 στο δεύτερο σετ μετά από λάθος επίθεση αλλά η ομάδα της Σύρου ισοφάρισε (6-6) με άσο του Φρομ. Οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους από τη γραμμή του σερβίς και διατηρούσαν σε όλη τη διάρκεια του σετ ένα προβάδισμα 3-4 πόντων. Ο Φοίνιμας μείωσε σε 17-19 αλλά η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πάτησε και πάλι γκάζι για το 17-21 και την κατάκτηση του σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-5 στο ξεκίνημα. Οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 8-8 με τους Πειραιώτες να προσπερνούν για το 8-11 με μπλοκ πάνω στον Φρομ. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε με 10-14 με πέρασμα του Παγένκ αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ελάχιστο (15-16) μετά από παράβαση του Κουμεντάκη στο φιλέ και ισοφάρισαν με άσο του Φρομ. Ο Γερμανός ακραίος συνέχισε το σερί του, ο Ολυμπακός έκανε πολλά λάθη και ο Φοίνικας κατέκτησε το τρίτο σετ.

Με επίθεση του Χανδρινού, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-8 στο τέταρτο σετ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε και προσπέρασε με δύο πόντους (13-11) με άσο του Μιχάλοβιτς. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 17-14 με άσο του Χαραλαμπίδη. Με μπλοκ του Παπαλεξίου, οι Συριανοί έφτασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (20-15) με τον Ολυμπιακό να μειώνει (20-18) με δύο διαδοχικούς πόντους του Ιντάλγκο και έναν του Στερν. Ο Μιχάλοβιτς έδωσε τέλος στο μίνι σερί του Ολυμπιακού αλλά ο Ιντάλγκο από τη γραμμή του σερβίς μείωσε στο ελάχιστο (22-21) αλλά ο Κουμεντάκης έκανε λάθος στην κόντρα μπάλα και σπατάλησε σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει για την ομάδα του. Ο Φοίνικας Σύρου δεν απώλεσε την ευκαιρία και έκλεισε τον αγώνα.

Τα σετ 3-1 (25-22, 20-25, 25-21, 25-22)

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 18 (15/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 10 (2/7 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Γαλιώτος 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Φρομ 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 40% υπ. - 13% άριστες), Ιερεσουέλο, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 2 (2/4 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 4 μπλοκ), Στερν 23 (20/41 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 3 (3/5 επ.), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνι.