Την Κυριακή 5 Μαρτίου ο πρώτος τελικός του Challenge Cup ανάμεσα σε Μακάμπι και Ολυμπιακό

Sportal newsroom 16:07 - 21.02.2023

Την Κυριακή 5 Μαρτίου αντί για την Τετάρτη 8 του μήνα θα διεξαχθεί ο πρώτος τελικός του Challenge Cup ανάμεσα στη Μακάμπι και τον Ολυμπιακό.

Άλλαξε η ημερομηνία διεξαγωγής του πρώτου τελικού του Challenge Cup ανάμεσα στη Μακάμπι και τον Ολυμπιακό. Ο αγώνας στο Ισραήλ ήταν αρχικά προγραμματισμένος για την Τετάρτη 8 Μαρτίου.

Ωστόσο, όπως μαρτυρά και η ιστοσελίδα της CEV, ο πρώτος τελικός της Μακάμπι με τον Ολυμπιακό θα γίνει την Κυριακή 5 Μαρτίου. Η αλλαγή αυτή έγινε αφού η Μακάμπι θα αγωνιστεί σε άλλο γήπεδο και όχι τη φυσική της έδρα.

Ο πρώτος τελικός του Challenge Cup θα γίνει στη Shlomo Group Arena χωρητικότητας 3500 θεατών, αντί για το Hadar Yosef National Sports Center. Το γήπεδο αναμένεται να είναι κατάμεστο.

Όσον αφορά τη ρεβάνς, σύμφωνα με τη CEV, ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει τη Μακάμπι την Τετάρτη 15 Μαρτίου στις 20:00 το βράδυ. Ως έδρα του δεύτερου αγώνα αναφέρεται το κλειστό του Ρέντη. Ωστόσο, οι Πειραιώτες ενδέχεται να επιλέξουν το κλειστό του ΣΕΦ, όπως είχε γίνει και στον προηγούμενο τελικό του Challenge Cup που είχε αγωνιστεί με αντίπαλο την ιταλική Ραβένα.

Θυμίζουμε, ότι ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Challenge Cup πετυχαίνοντας τεράστια ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες είχαν ηττηθεί με 3-1 σετ στο πρώτο ματς και στη ρεβάνς πήραν τη νίκη με το ίδιο σκορ και στη συνέχεια κατέκτησαν το «χρυσό» σετ.