Διπλό στο Ζηρίνειο για τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:19 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:54 - 12.03.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για τη 18η αγωνιστική της Volley League και ολοκλήρωσε με νίκη την κανονική περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με τη νίκη τις υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο της Volley League. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από νίκη με 3-1 κόντρα στον Αριστοτέλη Σκύδρας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 40 βαθμούς και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά των πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει στο φινάλε της κανονικής περιόδου τον Ολυμπιακό σε ένα ντέρμπι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Στο πρώτο σετ, δύο σερί λάθη του Οκοσάνοβιτς έφεραν το 3-5 για το τριφύλλι. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά για πρώτη φορά με τρεις πόντους (11-14) μετά από άστοχη επίθεση του Οκοσάνοβιτς. Με μπλοκ του Γιάκομπσεν, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 13-18 και κατέκτησε το πρώτο σετ με σχετική άνεση.

Με δύο σερί μπλοκ του Ρανγκέλ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 5-9 στο δεύτερο σετ. Το σερί του τριφυλλιού συνεχίστηκε με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κάνει το 5-11 με τον Ερνάντες. Με πόντο του Ρανγκέλ στο φιλέ, το τριφύλλι προσπέρασε με double score (7-14) έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Με μπλοκ άουτ του Κόβαρ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-16 με την ομάδα των βορείων προαστίων να μειώνει σε 13-18. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν περισσότερο και το τριφύλλι έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 7-11 με τον Κωστόπουλο και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο (9-17) με τον Ερνάντες. Τα καλά σερβίς του Φράγκου έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 10-24 και την κατάκτηση του σετ και της νίκης.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Καπότης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.