Ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:37 - 04.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:30 - 04.03.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας για τη 17η αγωνιστική της Volley League.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό μόνο στο πρώτο σετ. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 37 βαθμούς και απέχει δύο βαθμούς από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, που έχει ματς λιγότερο. Ο Αριστοτέλης έμεινε στους 4 βαθμούς και την τελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκε δυνατά στο ματς και με αιχμή του δόρατος τον Φλόρες έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Με δύο διαδοχικούς άσους του Κουβανού ακραίου η ομάδα του Παναγιώτη Σδραυκάκη προηγήθηκε με 9-13 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Οι παίκτες του τριφυλλιού έκαναν πολλά με τον Αριστοτέλη να ξεφεύγει με πέντε πόντους με τους γηπεδούχους να μην έχουν αντίδραση.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-9 με τον Κωστόπουλο με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται αρκετά στην επίθεση. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στο τριφύλλι να χτίσει σερί και να φτάσει στο 20-12 με άσο του Ερνάντες. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησε με άνεση το δεύτερο σετ.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-5 με τον Πετρέα με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο για το 14-10 μετά από λάθος του Στεφάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 με τον Ερνάντες και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι τέλους για το 25-19.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε σημαντικό προβάδισμα από το νωρίς και έφτασε στο τρίποντο.