Πέρασε από το Μαρκόπουλο η ΑΕΚ

ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:25 - 22.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:05 - 22.03.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την 20ή αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Στο κυνήγι του ΠΑΟΚ παραμένει η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την 20ή αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, στον πρώτο της αγώνα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στο Final-4 της Άρτας.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 51 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα της Λαμίας. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει την πρωτιά.

Η Ένωση μπήκε φουριόζα στο πρώτο σετ. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ ξέφυγε με 4-18 με τη Σίλβα στη γραμμή του σερβίς. Το Μαρκόπουλο δεν είχε απάντηση με την ΑΕΚ να κάνει με άνεση το 0-1.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ ξέφυγε με 1-5 με τη Σίλβα αλλά το Μαρκόπουλο μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (5-5) με την Καλανταρίδου στη γραμμή του σερβίς. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι τα ηνία του σετ (11-18) με την Κωνσταντινίδου αλλά η ομάδα του Πασκουαλίνο με εντυπωσιακό σερί προσπέρασε με 22-21. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η ποιότητα των παικτριών του Γιουνούς Οτσάλ. Η ΑΕΚ έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με την Κωνσταντινίδου και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 23-25 με πόντο της Καλαντάτζε.

Το Μαρκόπουλο προσπέρασε με 6-4 στο τρίτο σετ με τη Νάγκελς. Με μπλοκ της Φιτζμόρις οι γηπεδούχες έφτασαν στο 10-6 με την ΑΕΚ να μειώνει στους δύο πόντους με τη Νίζετιχ. Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 17-12 με τη Φιτζμόρις και πάλι. Η Ένωση πλησίασε στον πόντο (19-18) με άσο της Καλντερόν αλλά η διαγώνια από τις ΗΠΑ έδωσε και πάλι τη λύση. Μία επίθεση της Λέιθαμ και μία άστοχη ενέργεια της Νίζετιχ έφεραν το Μαρκόπουλο στο 23-18. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23 με άσο της Κουλίκοβα και έφτασε στο ματς μπολ (23-24) με μπλοκ της Κωνσταντινίδου ενώ ένα λάθος της Λέιθαμ έφερε το 23-25 και τη νίκη της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Ράντσιου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Μισιάκα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 4-16, 5-21, 8-25
2ο σετ: 6-8, 111-6, 16-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 23-25

*Οι πόντοι του Μαρκοπούλου προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (08-25, 23-25, 23-25) σε 72'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Φιτζμόρις 12 (8/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 20% άριστες), Φίτερερ 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέιθαμ 15 (15/35 επ.), Καλανταρίδου 4 (2/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 37% άριστες) / Γούλα (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Δήμου (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Βαϊοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. - 33% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/5 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/3 επ., 3 μπλοκ), Καλντερόν 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σίλβα 18 (13/23 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. - 43% άριστες), Βλαχάκη (33% υπ. - 33% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είχε δύο όψεις το παιχνίδι. Δεν παίξαμε στο πρώτο σετ, ίσως επειδή είχαμε καιρό να παίξουμε επίσημο παιχνίδι. Ήταν κακή εμφάνιση στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο και τρίτο σετ είχαμε ευκαιρίες να τα πάρουμε και τα χάσαμε από τα λάθη μας και όχι από τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου μας. Πάλι μιλάμε για τις χαμένες ευκαιρίες που δεν εκμεταλλευτήκαμε, απέναντι στην ίσως πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ελλάδα. Είμαι χαρούμενος για την προσπάθεια αλλά όχι για το γεγονός ότι πάλι δεν εκμεταλλευτήκαμε τις καταστάσεις που μας δόθηκαν. Είναι δύσκολο να βρίσκεις λύσεις σε τέτοια προβλήματα τέτοια περίοδο της σεζόν αλλά πρέπει».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι με όπλο μας το μπλοκ. Το Μαρκόπουλο μας πίεσε από το σερβίς και μας δυσκόλεψε αρκετά. Καταφέραμε την ώρα του αγώνα να βρούμε τα πατήματά μας στην υποδοχή και ήρθε η νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο μας που ήρθε σε εκτός έδρας παιχνίδι και μας στήριξε».