Κυρίαρχη η ΑΕΚ, νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:36 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 01:12 - 12.03.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και κατέκτησε το Κύπελλο στο βόλεϊ γυναικών. Για πρώτη φορά στην ιστορία της τροπαιούχος η Ένωση στη διοργάνωση.

Η ΑΕΚ «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο στο βόλεϊ γυναικών. Η Ένωση αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό νίκησε το τριφύλλι με 3-1 σετ και κατέκτησε την κούπα στον τελικό του final-4 που διεξήχθη στην Άρτα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Παπαφωτίου στην πάσα, Ανθούλη στην πάσα, Γκρόθες - Ανάε στα άκρα, Μέντιτς - Χατζηευστρατιάδου στο κέντρο και λίμπερο τη Ρόγκα. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τις Κωνσταντινίδου στην πάσα, Σίλβα στη διαγώνιο, Νίζετιχ - Καλντερόν στα άκρα, Κουλίκοβα - Καλαντάτζε στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού.

Στην αρχή του αγώνα το καλό σερβίς της Σίλβα έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα δύο πόντων (1-3) με το τριφύλλι να βρίσκει λύσεις για το 6-4 με μπλοκ την Γκρόθες. Η Ένωση ισοφάρισε (6-6) με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να προσπερνά με 11-8 με τη Μέντιτς. Οι τυπικά φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-10 με την Κουλίκοβα αλλά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 15-11 μετά από χαμένη επίθεση της Καλντερόν.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη και η ΑΕΚ με την Καλντερόν στη γραμμή του σερβίς έκανε σερί για το 15-20 με την Κουβανή ακραία. Με άσο της Νίζετιχ η ΑΕΚ έφτασε στο 18-24 έχοντας έξι ευκαιρίες να τελειώσει το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-24 με την Γκρόθες στο σερβίς με την Καλαντάτζε να τελειώνει το σετ για την ΑΕΚ.

Με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 7-5 στο δεύτερο σετ. Με άσο της Παπαφωτίου, το τριφύλλι έφτασε στο +3 για το 9-6 με τη διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους (12-7) με άσο της Ανάε.

Τα καλά σερβίς της Παπαφωτίου βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να χτίσει σερί για το 21-12 με την Ανθούλη. Το τριφύλλι έφτασε στο 23-13 με τη νεαρή διαγώνια και κατέκτησε με άνεση το δεύτερο σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-6 μετά από λάθος επίθεση της Χατζηευστρατιάδου και χτύπημα της Καλντερόν. Οι τυπικά γηπεδούχες μείωσαν σε 5-7 με άσο της Χατζηευστρατιάδου αλλά η Ένωση έφτασε σε double score (6-12) με τη Νίζετιχ.

Το τριφύλλι κατάφερε να μειώσει σε 14-15 με την Παπαφωτίου στο σερβίς και χαμένη επίθεση της Σίλβα. Η ΑΕΚ βρίσκοντας ρυθμό από τη γραμμή των 9 μέτρων προηγήθηκε με 18-23 μετά από χαμένη επίθεση της Ανάε και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-8 με επίθεση της Νίζετιχ. Με άσο της Μέντιτς, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο αλλά η ΑΕΚ προσπέρασε ξανά με 8-12 μετά από χαμένη επίθεση της Χατζηευστρατιάδου.

Το τριφύλλι μείωσε σε 14-16 με την Παπαφωτίου μετά από καλό σερβίς της Γκρόθες ενώ έφτασε τη διαφορά στον πόντο (16-17) μετά από λάθος της Κωνσταντινίδου. Ένα μπλοκ της Καλαντάτζε έφερε την ομάδα του Οτσάλ στο 16-19 και στη συνέχεια ένα «stop» της Κωνσταντινίδου στην Ανάε διαμόρφωσε το 16-20. Η Ένωση διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κουτσής, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Τρίκκα, Πασπαλά.