Ο Ολυμπιακός κράτησε το πλεονέκτημα κόντρα στον ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League

Ολυμπιακός βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:16 - 18.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:55 - 18.04.2023

Ο Ολυμπιακός, αν και απώλεσε το πρώτο σετ, ανέτρεψε την κατάσταση κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-1) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στη φετινή Volley League. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και πήρε την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες έδωσαν τέλος στο σερί 13 νικών που μετρούσε ο ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις. Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε νικήσει την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στον τελικό Κυπέλλου που έγινε στην Καλαμάτα. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προερχόταν από την απώλεια του Λιγκ Καπ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός απώλεσε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια πήρε τη νίκη. Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη με το δεύτερο ματς να διεξάγεται το βράδυ του Σαββάτου 22 Απριλίου. Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι είδε τον Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις να αντιμετωπίζει θέμα τραυματισμού. Στον Βέλγο διαγώνιο χορηγήθηκε παυσίπονο και συνέχισε στο ματς «σφίγγοντας τα δόντια». Μένει να φανεί ποια θα είναι η κατάστασή του στο δεύτερο ματς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα. Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι προσπέρασε με 2-5 και 5-9 μετά από άστοχο πρώτο χρόνο του Παγένκ. Οι Πειραιώτες βρήκαν αντίδραση και μείωσαν σε 9-10 με μπλοκ του Λινάρδου και στη συνέχεια προσπέρασαν με 13-11 με άσο του Ιντάλγκο και επίθεση του Στερν.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (14-14) με άσο του Σκρεντάου και προσπέρασαν με 17-18 μετά από κακή επίθεση του Ιντάλγκο. Με το σκορ στο 20-20 πέντε διαδοχικοί πόντοι του ΠΑΟΚ έδωσαν το σετ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 6-3 με τον Κουμεντάκη με τη διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους (12-7) με άσο του Εβρίτη ακραίου. Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να μειώσει σε 12-10 με πρώτο χρόνο του Σκρένταου. Οι Πειραιώτες προσπέρασαν και πάλι με 18-14 με μπλοκ του Κουμεντάκξη. Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (22-16) με τον Ιντάλγκο με την ομάδα του Πειραιά να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-17 με κακή επίθεση του Σκρένταου.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε το τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 7-4 μετά από κακή επίθεση του Γιόρνα. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 12-7 με τον Κουμεντάκη με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει αντίδραση με τον Ράπτη. Με άσο του Μπούτου η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 21-17 αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-17 με τον Ιντάλγκο και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 7-4 με μπλοκ του Λινάρδου στον Γιόρνα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πρώτο χρόνο του Σκρένταου και προσπέρασε με 8-9 με άσο του Ράπτη. Με μπλοκ άουτ του Έλληνα ακραίου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με δύο πόντους με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά (13-13) με άσο του Στερν. Ένα λάθος του Ιντάλγκο έφτασε την ομάδα του Μιλενκόσκι στο 16-18 με τους γηπεδούχους να φέρνουν και πάλι στο σετ σε ισορροπία και να προσπερνούν με 19-18 με τον Κουμεντάκη. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 23-21 με άσο του Ιντάλγκο και στη συνέχεια δεν απώλεσαν πόντο κατακτώντας το σετ και τη νίκη για το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.