Με φόρα από το Κύπελλο ο ΠΑΟΚ, «σκούπισε» τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στους τελικούς

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:14 - 05.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:53 - 06.04.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού, έκανε το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά στα ημιτελικά της Volley League και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό στους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και με 3-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά «σφράγισε» το εισιτήριο για τους αγώνες που θα κρίνουν τον φετινό τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ, που πριν λίγες ημέρες κατάκτησε το Κύπελλο στην Καλαμάτα, σημείωσε την 4η διαδοχική νίκη του επί του τριφυλλιού σε όλες τις διοργανώσεις. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα παίξει με τον Ολυμπιακό, που ξεπέρασε το εμπόδιο του Μίλωνα.

Με τον Ράπτη στη γραμμή του σερβίς, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε σερί για το 7-3 με μπλοκ του Σκρένταου. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά (7-6) με μπλοκ του Πετρέα και το τριφύλλι ισοφάρισε (10-10) μετά από χαμένη επίθεση του Ράπτη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 12-13 με τον Κόβαρ αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις για το 15-13 μετά από άστοχη επίθεση του Φράγκου. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε ξανά (17-17) με πρώτο χρόνο του Πετρέα αλλά οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 20-17 με τρεις διαδοχικούς πόντους του Ντεν Ντρις. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (22-21) μετά από λάθος του Ράπτη με την ομάδα του Μιλενκόσκι να φτάνει στο τριπλό σετ μπολ (24-21) μετά από άστοχη επίθεση του Κόβαρ. Το τριφύλλι έμεινε στο σετ (24-23) μετά από χαμένο πρώτο χρόνο του Σκρένταου με τον Ράπτη να «γράφει» το 25-23.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο σετ. Με επίθεση του Ράπτη και άσο του Βουλκίδη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 5-0 με το τριφύλλι να μειώνει στους τρεις πόντους (6-3) με τον Ερνάντες. Με ωραία επίθεση του Ράπτη, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 11-6 με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να μειώνει σε 12-10 με άσο του Ερνάντες.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (14-13) μετά από άστοχη επίθεση του Γιόρνα. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασαν με 17-14 με δυνατό χτύπημα του Ράπτη με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει και πάλι στον πόντο (18-17) μετά από λάθος του Ντεν Ντρις. Στην τελική ευθεία του σετ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ό,τι ήθελε και έκανε το 25-18 με μπλοκ του Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προσπέρασε με 7-3 με τον Γιόρνα. Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 9-4 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 9-6 με μπλοκ του Ρανγκέλ. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν και πάλι με 11-6 με το τριφύλλι να μειώνει σε 12-11 μετά από παράβαση του Ράπτη στο φιλέ.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (13-13) και προσπέρασε με 15-16 με μπλοκ του Γιάκομπσεν. Το τριφύλλι προσπέρασε με δύο πόντους (15-17) με άσο του Ερνάντες με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν ξανά σε 17-17. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 21-20 μετά από κακή επίθεση του Κόβαρ. Στην τελική ευθεία του σετ, το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά και με δύο διαδοχικά «στοπ» του Ντεν Ντρις στον Ερνάντες, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 23-20 και στη συνέχεια πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Θεμελής, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.