Εκτός ρυθμού ο Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Χατσάνοφ στο Miami Open

Στέφανος Τσιτσιπάς

© Photo by Clive Brunskill/Getty Images/Ideal images

Πηνελόπη Παπαδήμου 00:24 - 29.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:35 - 29.03.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 7-6(4), 6-4 από τον Καρέν Χατσάνοφ και αποκλείστηκε στον τέταρτο γύρο του τουρνουά του Μαϊάμι

Στον τέταρτο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Μαϊάμι. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 7-6(4), 6-4 από τον Καρέν Χατσάνοφ και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά τη ζόρικη νίκη του κόντρα στον Γκαρίν, φάνηκε εκτός ρυθμού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πολλά λάθη, σε αντίθεση με τον Ρώσο που σέρβιρε υποδειγματικά. Ο Έλληνας τενίστας είχε 14 αβίαστα λάθη, πέντε περισσότερα από τον αντίπαλό του.

Ο Χατσάνοφ πέτυχε την πρώτη του νίκη κόντρα στον Τσιτσιπά. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μετρούσε έξι επιτυχίες απέναντι στον Ρώσο στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους. Ο Χατσάνοφ θα αντιμετωπίσει στην προημιτελική φάση είτε τον Τσερούντολο είτε τον Σόνεγο.

Ο Καρέν Χατσάνοφ σέρβιρε άψογα στην αρχή του αγώνα. Ο Ρώσος δεν έχασε πόντο στα δύο πρώτα service game του με τον Τσιτσιπά να τον ισοφαρίζει διαρκώς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε με διπλό μπρέικ πόιντ στο έβδομο γκέιμ αλλά ο Χατσάνοφ είχε απάντηση για το 4-3. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Χατσάνοφ έκανε μίνι μπρέικ για το 5-3 με τον Τσιτσιπά να «σπάει» το σερβίς του αντιπάλου του για το 5-4. Στη συνέχεια, όμως, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε διπλό λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Χατσάνοφ να βρεθεί με διπλό σετ πόιντ και να πάρει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Καρέν Χατσάνοφ βρέθηκε νωρίς μπρέικ για το 3-2. Ο Ρώσος κράτησε στη συνέχεια για το 4-2 με τον Τσιτσιπά να αντιμετωπίζει με επιτυχία μπρέικ πόιντ και να μειώνει σε 4-3. Ο Χατσάνοφ σέρβιρε στη συνέχεια υποδειγματικά και πήρε τη νίκη.