Έκανε αυτό που έπρεπε ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 15:35 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 15:52 - 14.05.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τα δύο γκέιμ που χρειαζόταν κόντρα στον Νούνο Μπόργκες και πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Masters της Ρώμης.

Στον τρίτο γύρο του τουρνουά της Ρώμης προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 6-3, 6-3 του Νούνο Μπόργκες και πήρε το «εισιτήριο» σε έναν αγώνα που ξεκίνησε το βράδυ του Σαββάτου και ολοκληρώθηκε το πρωί της Κυριακής λόγω βροχής.

Ο επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά είναι ο Λορέντζο Σόνεγκο. Ο Έλληνας τενίστας έχει καλή παράδοση αφού μετράει δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Ωστόσο, η τελευταία τους συνάντηση ήταν πριν από δύο χρόνια.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε ιδανικά στο ματς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 3-0. Ο Τσιτσιπάς είχε κι άλλη ευκαιρία για μπρέικ στο έκτο γκέιμ αλλά ο Μπόργκες κράτησε για το 4-2. Ο Στη συνέχεια, ο Τσιτσιπάς με καλό σερβίς έκλεισε το πρώτο σετ στο 6-3.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ νωρίς και στο δεύτερο σετ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε τις μπάλες στα χέρια στο 4-3 και σε εκείνο το σημείο ο διαιτητής αποφάσισε να διακόψει το ματς αφού η βροχή δεν επέτρεψε τη συνέχισή του. Την Κυριακή, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Ο Τσιτσιπάς πήρε τα δύο γκέιμ που χρειαζόταν στο «άψε - σβήσε» και ολοκλήρωσε τη δουλειά.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το μονοπάτι του Τσιτσιπά είναι ιδιαίτερα δύσκολο στο Masters της Ρώμης. Ο Έλληνας τενίστας είναι πιθανό να αντιμετωπίσει τον Κάρλος Αλκαράθ στα προημιτελικά.