Ο Μαροζάν πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του κόντρα στον Αλκαράθ

Κάρλος Αλκαράθ

© φωτογραφία αρχείου Intime

Sportal newsroom 16:19 - 15.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:34 - 15.05.2023

Θύμα έκπληξης έπεσε ο Κάρλος Αλκαράθ στο masters της Ρώμης με τον Φαμπιάν Μαροζάν να πετυχαίνει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

Τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του πέτυχε ο Φαμπιάν Μαροζάν. Ο Ούγγρος τενίστας τελείωσε το απίθανο σερί του Κάρλος Αλκαράθ και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Masters της Ρώμης.

Ο 23χρονος Νο.135 του κόσμου επιβλήθηκε με 6-3, 7-6(4) του Ισπανού, που είναι στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της διοργάνωσης. Η νίκη του Μαροζάν επηρεάζει και τον Στέφανο Τσιτσιπά αφού ο Κάρλος Αλκαράθ ήταν υποψήφιος αντίπαλος του Έλληνα τενίστα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Αλκαράθ, που μετρούσε 12 διαδοχικές νίκες και δύο σερί τίτλους, στρέφει την προσοχή του στο Roland Garros. Ο Ισπανός θα είναι στην κορυφή του ταμπλό στο γαλλικό Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Μαζοράν θα αντιμετωπίσει τον Μπόρνα Τσόριτς στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Ο Κροάτης απέκλεισε στα δύο σετ τον Καρμπάγες Μπαένα.

Ο Μαροζάν έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του στον αγώνα. Ο Ούγγρος έκανε μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 4-1. Ο 23χρονος Ούγγρος με καλό service game κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Μαροζάν βρήκε πρώτος μπρέικ για το 4-3 αλλά ο Αλκαράθ είχε άμεση απάντηση. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Αλκαράθ προηγήθηκε με μίνι μπρέικ για το 4-1 αλλά ο Ούγγρος ήταν εντυπωσιακός και με δύο διαδοχικά μπρέικ βρέθκε με ματς πόιντ στα χέρια κλείνοντας το δεύτερο σετ και τον αγώνα στο σερβίς του.