«Αεράτος» Τσιτσιπάς, νίκησε τον Τσόριτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Ρώμης

Στέφανος Τσιτσιπάς

© φωτογραφία αρχείου Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:49 - 18.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:11 - 19.05.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώρια στον Μπόρνα Τσόριτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Masters της Ρώμης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Masters της Ρώμης. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 6-3, 6-4 του Μπόρνα Τσόριτς και έκλεισε το σπουδαίο ραντεβού με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε έναν εντυπωσιακό αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Ο Έλληνας τενίστας έδειξε χαρακτήρα όταν ο Τσόριτς πήρε πίσω το μπρέικ για το 4-4 του δεύτερου σετ με τον φιναλίστ του Australian Open να «σπάει» αμέσως το σερβίς του αντιπάλου του και να κλείνει το ματς έχοντας τις μπάλες στα χέρια.

Ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον ημιτελικό θα είναι ο Ντανίλ Μεντβέντεφ. Οι δύο τενίστες έχουν μεγάλη κόντρα με τον Ρώσο να διατηρεί καλή παράδοση κόντρα στον Έλληνα τενίστα αφού μετράει επτά νίκες σε 11 αναμετρήσεις. Οι δύο τενίστες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές σε χωμάτινη επιφάνεια και μετρούν από μία νίκη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σέρβιρε υποδειγματικά στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν έχασε πόντο στα δύο πρώτα service game του, την ώρα που ο Τσόριτς ήταν εξαιρετικά ασταθής από τη γραμμή του σερβίς. Ο Τσιτσιπάς έκανε στην πρώτη του ευκαιρία (5-3) και είχε τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το σετ. Ο Τσόριτς απείλησε το σερβίς του Έλληνα τενίστα με διπλό μπρέικ πόιντ αλλά η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν «εκκωφαντική» με έναν άσο και ένα εντυπωσιακό φόρχαντ για το 6-3 και το 1-0 στα σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με μπρέικ για το 3-1 στο δεύτερο σετ. Ο Τσόριτς πήρε πίσω το μπρέικ για το 4-4 με τον Στέφανο Τσιτσιπά να δείχνει τεράστια ψυχικά αποθέματα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας «έσπασε» αμέσως το σερβίς του αντιπάλου του και έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς του.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έχει χάσει σετ στη μέχρι τώρα πορεία του στη Ρώμη. Ο Έλληνας τενίστας είχε φτάσει πέρσι μέχρι τον τελικό, όπου και ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Μεντβέντεφ κυνηγάει, εκτός από τον τίτλο στη Ρώμη, και το Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν ο Ρώσος φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου, τότε θα εκτοπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς κυνηγώντας τον Κάρλος Αλκαράθ.