Αλύγιστος Μεντβέντεφ πήρε τη νίκη με ανατροπή μετά από «μάχη» 4,5 ωρών

Photo by Kelly Defina/Getty Images

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open με τη νίκη του επί του Εμίλ Ρουσουβουόρι.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open. Ο Ρώσος τενίστας επικράτησε με 6-3, 7-6(1), 4-6, 6-7(1), 0-6 του Εμίλ Ρουσουβουόρι και «σφράγισε» το εισιτήριο μετά από αγώνα 4 ωρών και 23 λεπτών. Ο Μεντβέντεφ βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ ενώ σέρβιρε υπό πίεση δύο φορές στο τέταρτο σετ.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε στις 3:40 τα ξημερώματα ώρα Αυστραλίας. Ο Μεντβέντεφ θα αντιμετωπίσει στον τρίτο γύρο τον Καναδό Φίλιξ - Οζέ Αλιασίμ που νίκησε με 6-1, 3-6, 6-1, 6-2 τον Ούγκο Γκρενιέ.

Περίοδο φόρμας διανύει ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ. Ο Βούλγαρος τενίστας επιβλήθηκε 6-3, 6-2, 4-6, 6-4 του Θανάση Κοκκινάκη και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian. Ο επόμενος αντίπαλος του 32χρονου Βούλγαρου θα είναι ο Πορτογάλος Νούνο Μπόζες, που έκανε την έκπληξη απέναντι τον Αλεχάνδρο Νταβίντοβιτς - Φοκίνα (7-6(7), 6-3, 6-3) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τρίτο γύρο Grand Slam.

Ήττα - σοκ γνώρισε ο Χόλγκερ Ρούνε. Ο Νο.8 της παγκόσμιας κατάταξης έχασε με 7-6(4), 4-6, 6-4, 6-3 από τον Αρτούρ Καζό. Ο 21χρονος Γάλλος, Νο.122 στον κόσμο, δεν είχε νικήσει ποτέ σε major τουρνουά μέχρι το φετινό Australian Open. Ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Τάλο Γκρίκσπορ, που άφησε εκτός με 3-6, 6-1, 7-5, 6-4 τον Άρτυορ Φις και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά για δεύτερη σερί χρονιά.

Τις 200 νίκες καριέρας έφτασε ο Κάρλος Αλκαράθ. Ο 20χρονος Ισπανός νίκησε με 6-4, 6-7(3), 6-3, 7-6(3) τον Λορέντζο Σόνεγκο και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open για τρίτη φορά στην καριέρα του. Ο επόμενος αντίπαλος του Αλκαράθ θα είναι ο Τζέρι Σανγκ που νίκησε με με 4-6, 7-6(3), 6-3, 7-6(3) τον Σούμιτ Νάγκαλ και έγινε ο πρώτος τενίστας από την Κίνα που φτάνει σε τρίτο γύρο Grand Slam.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ «ίδρωσε» απέναντι στον Σλοβάκο qualifier Λούκας Κλέιν. Ο Γερμανός τενίστας επιβλήθηκε με 7-5, 3-6, 4-6, 7-6(5), 7-6 (7) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Στο γυναικείο ταμπλό, η Άνα Μπλίνκοβα νίκησε με 6-4, 4-6, 22-20 την περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, Έλενα Ριμπάκινα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στη φάση των «32» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλίδα Τζάσμιν Παολίνι. Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός με τρομερές ανατροπές. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το τάι μπρέικ κράτησε 32 λεπτά.

Εκτός διοργάνωσης τέθηκε η Τζέσικα Πεγκούλα. Η Αμερικανίδα ηττήθηκε με 6-4, 6-2 από τη Γαλλίδα Μπουρέλ και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Νικ εσύ; Ο Κύργιος έχρισε φαβορί για την κατάκτηση του Australian Open τον Στέφανο Τσιτσιπά κι οι ακόλουθοί του απόρησαν
ΤΕΝΙΣ

13:08 - 18.01.2024

Ο Νικ Κύργιος έχρισε μέσω ανάρτησης του στο Χ (πρώην Twitter) για την κατάκτηση του φετινού Australian Open, τον Στέφανο Τσιτσιπά κι η κίνησή του αυτή προκάλεσε απορίες.

Κοντά στον αποκλεισμό βρέθηκε η Ίγκα Σβιόντεκ. Η τενίστρια από την Πολωνία βρέθηκε πίσω με δύο μπρέικ στο τρίτο σετ του αγώνα κόντρα στην Ντανιέλ Κόλινς αλλά μπόρεσε να επανέλθει και να πάρει τη νίκη με 6-4, 3-6, 6-4. Η Σβιόντεκ θα αντιμετωπίσει την 19χρονη Τσέχα Λίντα Νόσκοβα, που λύγισε με 6-3, 1-6, 6-4 την Μακάρτνι Κέσλερ και πέρασε σε τρίτο γύρο Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της.