Ήττα για τα αδέρφια Τσιτσιπά στο διπλό, δύσκολα τα πράγματα για την Ελλάδα

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 13:28 - 17.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:55 - 17.09.2023

Ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν στα τρία σετ από τους Ζελενάι/Κλέιν, η Σλοβακία έκανε το 2-1 στο tie με την Ελλάδα και η «γαλανόλευκη» θέλει μόνο νίκες στους δύο εναπομείναντες αγώνες για να πάρει την πρόκριση.

Η Σλοβακία έκανε το 2-1 στο tie με την Ελλάδα στο Davis Cup. Οι Ζελενάι/Κλέιν επιβλήθηκαν με 6-3, 6-7(5), 6-3 των Στέφανου και Πέτρου Τσιτσιπά στο διπλό και πήραν προβάδισμα πρόκρισης.

Ο αγώνας που ακολουθεί είναι αυτός του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Άλεξ Μόλτσαν. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ψάχνει τη νίκη για να κρατήσει ζωντανή τη «γαλανόλευκη». Αν ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάρει τη νίκη, η Ελλάδα θα ισοφαρίσει 2-2 και όλα θα κριθούν στο τρίτο ματς της ημέρας ανάμεσα στον Αλέξανδρο Σκορίλα και τον Λούκας Κλέιν. Σε αντίθετη περίπτωση, η Σλοβακία θα κάνει το 3-1 και θα πάρει την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ οι Σλοβάκοι σέρβιραν εξαιρετικά. Οι Ζελενάι και Κλέιν δεν απειλήθηκαν από τους Πέτρο και Στέφανο Τσιτσιπά. Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν με μπρέικ στο πρώτο, κιόλας γκέιμ. Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο αφού οι Ζελενάι και Κλέιν υπερασπίστηκαν το σερβίς τους και έκλεισαν το πρώτο σετ με δεύτερο μπρέικ.

Η Ελλάδα είχε δύο ευκαιρίες για μπρέικ στα δύο πρώτα service game των Σλοβάκων στο δεύτερο σετ. Οι Ζελενάι και Κλάιν υπερασπίστηκαν το σερβίς τους και όλα έδειχναν ότι το δεύτερο σετ θα ήταν υπόθεση ενός μπρέικ. Αυτό δεν ήρθε για κάποια από τις δύο ομάδες και το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν νωρίς με μίνι μπρέικ αλλά τα αδέρφια Τσιτσιπά είχαν απάντηση και ισοφάρισαν τον αγώνα με ωραία επιστροφή του Πέτρου.

Ένας ευτυχισμένος πατέρας: Ο Απόστολος Τσιτσιπάς χάιδεψε τους γιους του στο πρόσωπο μετά την κατάκτηση του δεύτερου σετ (vid)
ΤΕΝΙΣ

13:14 - 17.09.2023

Δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του ο Απόστολος Τσιτσιπάς, μετά την ισοφάριση στα σετ, από τον Στέφανο και τον Πέτρο κόντρα στους Σλοβάκους.

Στο τρίτο σετ, ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπάς υπερασπίστηκαν το σερβίς τους στα τρία πρώτα ελληνικά service game. Στο 3-3 οι Σλοβάκοι πήραν τρία γκέιμ στη σειρά (δύο μπρέικ και πήραν τη νίκη).

Η περιγραφή του Sportal

3ο σετ 3-6

• Οι Σλοβάκοι κλείνουν τον αγώνα στο σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά
  • Οι Σλοβάκοι κρατούν το σερβίς τους για το 3-5, ο Πέτρος Τσιτσιπάς θα σερβίρει για να κρατήσει την Ελλάδα στον αγώνα
  • Η Σλοβακία κάνει μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά για το 3-4 στο τρίτο σετ.

• Αψεγάδιαστο service game για τον Στέφανο Τσιτσιπά και 5-5 ισοφαρίζει η Ελλάδα
  • Τα αδέρφια Τσιτσιπά πίεσαν αλλά οι Σλοβάκοι πήραν το γκέιμ και προηγούνται με 4-5 στο δεύτερο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα σερβίρει για να κρατήσει την Ελλάδα στον αγώνα

• Το σκορ του tie μετά τους αγώνες του Σαββάτου είναι 1-1. Η ομάδα που θα φτάσει τις τρεις νίκες, θα πάρει και την πρόκριση
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη θέση του Μιχάλη Περβολαράκη και μαζί με τον αδερφό του Πέτρο θα αγωνιστούν απέναντι στους Σλοβάκους Ζελενάι/Κλάιν.