«Βασιλιάς» της ερήμου ο Αλκαράθ

Κάρλος Αλκαράθ

Άγγελος Φραγκισκάτος 09:16 - 18.03.2024 / Ανανεώθηκε: 09:18 - 18.03.2024

Ο Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ με 2-0 σετ (7-6(5), 6-1) και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στο Indian Wells.

O Κάρλος Αλκαράθ επιβλήθηκε του Ντανίλ Μεντβέντεφ με 2-0 σετ (7-6(5), 6-1) και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Indian Wells για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Αυτή η νίκη τερματίζει την απουσία τίτλου για το Νο. 2 του κόσμου που εκτεινόταν από το Wimbledon του περασμένου καλοκαιριού και τον κάνει τον πρώτο άνδρα που υπερασπίστηκε ένα πρωτάθλημα στην έρημο της Καλιφόρνια από τότε που ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε τρεις σερί  φορές μεταξύ 2014-2016.

Αυτός ήταν ο 13ος τίτλος καριέρας, αλλά και ο 5ος ATP Masters 1000 για τον Ισπανό πρωταθλητή, η 12η σερί νίκη στο τουρνουά αλλά και η 12η τη φετινή σεζόν (12-3).

Στο πρώτο σετ ο Αλκαράθ δεν ξεκίνησε καλά, καθώς ο Μεντβέντεφ του έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 3-0, με τον Ρώσο στη συνέχεια να σώζει game point στο 2ο game και 3 break point στο 3ο.

Ωστόσο ο Ισπανός επέστρεψε στο σετ και το ανέτρεψε. Ο Αλκαράθ αρχικά ισοφάρισε σε 3-3 και στο 9ο game είχε νέο break point, αλλά ο Ρώσος άντεξε και προηγήθηκε με 5-4.

Τελικά η ανατροπή του Ισπανού ολοκληρώθηκε στο tie break, με τον Αλκαράθ να έχει προβάδισμα 5-2. Στη συνέχεια ισοφαρίστηκε σε 5-5, αλλά κέρδισε τους δυο πολύ κρίσιμους επόμενους πόντους και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Αλκαράθ μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με 3-0, ενώ στη συνέχεια με ένα ακόμα (5-1) ουσιαστικά τελείωσε το ματς, σφραγίζοντας τον τίτλο στο service του διαμορφώνοντας το 6-1.