Φοβερή Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Κέρμπερ κι έκανε το 1-0 για την Ελλάδα (vid)

Μαρία Σάκκαρη

Μαρία Σάκκαρη/©Photo By Brett Hemmings/Getty Images

Sportal newsroom 09:54 - 05.01.2024 / Ανανεώθηκε: 12:13 - 05.01.2024

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε τη νίκη κόντρα στην Αντζελίκ Κέρμπερ με 2-0 σετ (6-0, 6-3) και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Ελλάδα στα ημιτελικά του United Cup.

Εξαιρετική η Μαρία Σάκκαρη! Η Ελληνίδα τενίστρια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Αντζελίκ Κέρμπερ και πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 σετ (6-0, 6-3) μετά από περίπου μιάμιση ώρα αγώνα για να φέρει την Ελλάδα μία ανάσα μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά του United Cup.

Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε φοριούζα στο ματς και μετά από 30 λεπτά κατέκτησε το πρώτο σετ χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση από την Γερμανίδα τενίστρια, η οποία μετά την επιστροφή από την γέννα, ψάχνει να βρει τα βήματά της.

Η Ελληνίδα τενίστρια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με έναν ακόμη winner έκανε το 1-0 στο δεύτερο σετ. Έφτασε γρήγορα στο 3-0 κι η Κέρμπερ πήρε το πρώτο της game στο ματς, μειώνοντας σε 3-1. Η Γερμανίδα πήρε και το επόμενο κι έκανε το 3-2. Όμως, η Σάκκαρη αντέδρασε, έκανε break για να προηγηθεί με 4-2 και με ένα ακόμη τρομερό game με 5-2. Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε ψυχολογία, απέκτησε σημαντικό προβάδισμα και στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς της και να φτάσει στο 6-3 στο δεύτερο game που της χάρισε μία σπουδαία νίκη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον αγώνα που ακολουθεί (05/01, 10:30) κόντρα στον Αλεξάντερ Σβέρεφ θα κληθεί να χαρίσει τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην Ελλάδα στους «4» τou United Cup, ενώ σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, θα υπάρχει ακόμη μία ευκαιρία μέσα από το μεικτό διπλό.

Δείτε το live του Sportal

• 6-3 για τη Σάκκαρη, η οποία πήρε τη νίκη κόντρα στην Κέρμπερ με 2-0 σετ!
  • 15-15
  • Η Ελληνίδα τενίστρια έχει ξεκινήσει πολύ δυναμικά στο ματς, έχει κρατήσει δύο φορές το σερβίς της κι έχει κάνει κι ένα break με αποτέλεσμα να προηγείται με 3-0 στο πρώτο σετ.
  • Σε περίπτωση πρόκρισης της Ελλάδας στα ημιτελικά, η σειρά με την Αυστραλία θα ξεκινήσει αύριο στις 08:30 ώρα Ελλάδος
  • Nα αναφέρουμε ότι η Σάκκαρη με την Κέρμπερ έχουν συναντηθεί τέσσερις φορές στο παρελθόν κι η Ελληνίδα τενίστρια έχει γνωρίσει τρεις ήττες από τη Γερμανίδα. Τα τελευταία πέντε χρόνια ωστόσο, έχουν αναμετρηθεί μόνο δύο φορές κι οι νίκες είναι μοιρασμένες (1-1).
  • Οι αποστολές της Ελλάδας και της Γερμανίας βρίσκονται στο κορτ και αυτή τη στιγμή γίνεται η ανάκρουση των ύμνων των δύο χωρών.
  • Το ένα ζευγάρι είναι το Πολωνία - Γαλλία, ενώ η Αυστραλία περιμένει την Ελλάδα ή την Γερμανία
  • Είναι ο τελευταίος χρονικά προημιτελικός, αφού ήδη έχουν γίνει γνωστά τα άλλα τρία εισιτήρια των ημιτελικών
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Μαρίας Σάκκαρη με την Αντζελίκ Κέρμπερ για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του United Cup μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας.