Επιβλητικός Τσιτσιπάς κόντρα στον Τιάφο και πρόκριση στους «16» του Indian Wells

Στέφανος Τσιτσιπάς

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:37 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:59 - 10.03.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη κόντρα στον Φράνσις Τιάφο με 2-0 σετ και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Indian Wells.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν επιβλητικός κόντρα στον Φράνσις Τιάφο, έκανε αυτό που έπρεπε και πανηγύρισε την πρόκριση με 2-0 σετ ((3-6, 3-6) στη φάση των «16» του Indian Wells.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ αξιοποιώντας έτσι την αστάθεια του Αμερικανού από τη γραμμή του σερβίς.

Ωστόσο ο Αμερικανός έκανε μπρέικ και μείωσε σε 5-3, ενώ στη συνέχεια κατάφερε και να πάρει κεφάλι με 15-30 στο επόμενο γκέιμ. Ο Τσιτσιπάς χάρη στο εκπληκτικό σερβίς του πήρε τρεις πόντους στη σειρά και έκλεισε το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς έδειξε από την αρχή τις ορέξεις του, καθώς έκανε μπρέικ για το 2-1, ενώ έσωσε και τα τρία break points που αντιμετώπισε έκτοτε, ένα στο 4ο γκέιμ και άλλα δύο στο 8ο γκείμ, για να κρατήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος (6-3).

Έτσι ο 25χρονος τενίστας πήρε την νίκη με 2-0 σετ και έκλεισε εισιτήριο για τους «16» του 1.000αριού τουρνουά. Ο επόμενος αντίπαλός του Τσιτσιπά θα γίνει γνωστός μετά την ολοκλήρωση του αγώνα μεταξύ του Αντρέι Ρούμπλεφ και του Γίρι Λεχέτσκα.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάνει μπρέικ και παίρνει την πρόκριση στον επόμενο γύρο.
  • Πιέστηκε αλλά κλείνει το γκέιμ ο Τσιτσιπάς για το 5-3 στο δεύτερο σετ.
  • Ο Αμερικανός αντέχει για το 4-3.
  • Σερβίρει καλά ο Τσιτσιπάς για το 4-2.
  • Άνετο service game για τον Τιάφο που μειώνει με 3-2 στο δεύτερο σετ.
  • Ο Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κράτησε το σερβίς του για το 3-1.
  • Μπρέικ! Ο Έλληνας τενίστας σπάει το σερβίς του Τιάφο για το 2-1.
  • Κρατάει ο Τσιτσιπάς για το 1-1.
  • Άνετο service game για τον Τιάφο για το 1-0 στο δεύτερο σετ.

1ο σετ 3-6

• Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατακτάει το πρώτο σετ με 6-3.
  • Άνετο service game για τον Τιάφο που κάνει το 5-3.
  • Απάντησε με μπρέικ ο Τιάφο! Ο Αμερικανός μειώνει σε 5-2.
  • Νέο μπρέικ! Ο Τσιτσιπάς προηγείται με 5-1 και θα σερβίρει για την κατάκτηση του πρώτου σετ.
  • Σερβίρει καλά ο Τσιτσιπάς για το 4-1.
  • Μειώνει ο Τιάφο σε 3-1 κρατώντας το σερβίς του.
  • Εξαργυρώνει το μπρέικ ο Τσιτσιπάς που κάνει το 3-0 στο πρώτο σετ.
  • Μπρέικ! Ο Έλληνας τενίστας προηγείται με 2-0 και θα σερβίρει.
  • Καλό service game στο ξεκίνημα για τον Τσιτσιπά και 1-0 στο πρώτο σετ.
  • Πρώτος θα σερβίρει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αφού ο Φράνσις Τιάφο κέρδισε το στρίψιμο του νομίσματος και επέλεξε να υποδεχθεί

• Οι παίκτες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο

• Το φετινό ρεκόρ του Αμερικανού είναι 7 νίκες και 5 ήττες

• Ο Φράνσις Τιάφο είναι στο Νο.18 του κόσμου

• Ο τενίστας που θα πάρει τη νίκη, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Γίρι Λεχέτσκα.