Επιτυχημένη πρεμιέρα για τον Τσιτσιπά στην Αμβέρσα

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:56 - 19.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:09 - 19.10.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ και προκρίθηκε στην οκτάδα του τουρνουά της Αμβέρσας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην οκτάδα του τουρνουά της Αμβέρσας. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 7-5, 6-3 του Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει προκριθεί και στα ημιτελικά του τουρνουά του διπλού, όπου παίζει μαζί με τον αδερφό του Πέτρο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς περιμένει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι του Τιμ με τον Χάνφμαν. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έμεινε πίσω με μπρέικ στο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια πάτησε γκάζι και έφτασε στη νίκη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε με τρία μπρέικ πόιντ στο δεύτερο γκέιμ. Ο Ολλανδός κράτησε το σερβίς του (από το 0-40) και στη συνέχεια προηγήθηκε με μπρέικ για το -3-1. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε πίσω το μπρέικ, έκανε το 4-4 και στη συνέχεια κατέκτησε το πρώτο σετ στο σερβίς του αντιπάλου του.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς έδειξε ότι δεν ήταν διατεθειμένος να επαναλάβει τα ίδια λάθη. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με μπρέικ για το 4-1 και στη συνέχεια πήρε τη νίκη υπερασπιζόμενος στο σερβίς.

• Αυτή είναι η πρώτη αναμέτρηση του κορυφαίου Έλληνα τενίστα με τον Ολλανδό
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ για τη φάση των «16» του τουρνουά της Αμβέρσας.