Εκτός τελικού ο Τσιτσιπάς, ηττήθηκε από τον Φις

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:40 - 21.10.2023 / Ανανεώθηκε: 20:52 - 21.10.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός τελικού στο τουρνουά της Αμβέρσας αφού ηττήθηκε από τον Άρτουρ Φις.

Στα ημιτελικά ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά της Αμβέρσας. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών ηττήθηκε με 7-6(5), 7-5(4) από τον Άρτουρ Φις και έμεινε εκτός τελικού της διοργάνωσης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, πάντως, θα έχει την ευκαιρία στο διπλό αφού αγωνίζεται στα ημιτελικά μαζί με τον αδερφό του. Ο Άρτουρ Φις θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ. Ο Γάλλος, που ξεκίνησε τη σεζόν στο Νο.251 του κόσμου βρίσκεται στο Νο,38 δείγμα της εξαιρετική χρονιάς που πραγματοποιεί.

Για γερά νεύρα ήταν το πρώτο σετ. Οι δύο τενίστες υπερασπίζονταν το σερβίς του έχοντας εξαιρετικά ποσοστά. Ο Φις είχε σετ πόιντ αλλά ο Τσιτσιπάς σέρβιρε πολύ καλά για το 5-5.

Το πρώτο σετ, τελικά, οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι δύο τενίστες έκαναν από δύο μίνι μπρέικ, αλλά ο Φις «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά για τρίτη φορά έχοντας τις μπάλες στα χέρια του για το 7-5 και το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ. Ο Φιλ έκανε το μπρέικ πολύ νωρίς και είχε την ευκαιρία να κλείσει το ματς στο σερβίς του. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όμως, πήρε πίσω το μπρέικ και οδήγησε και το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί, Γάλλος προηγήθηκε με δύο μίνι μπρέικ και πήρε τη νίκη.

• Ο Γάλλος απείλησε (40-40) αλλά ο Τσιτσιπάς είχε απάντηση με καλό σερβίς
  • Hold για τον Φις και 3-4 στο πρώτο σετ.
  • Ο Φις θα σερβίρει πρώτος στον αγώνα
  • Ο νικητής θα παίξει στον τελικό με τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ, που άφησε εκτός τον Μαξιμίλιαν Μάρτερερ.