Ο Μόλτσαν νίκησε τον Τσιτσιπά και έδωσε την πρόκριση στη Σλοβακία

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:17 - 17.09.2023 / Ανανεώθηκε: 17:36 - 17.09.2023

Ο Άλεξ Μόλτσαν νίκησε στα τρία σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά και η Σλοβακία πήρε με 3-1 το tie κόντρα στην Ελλάδα παίρνοντας την πρόκριση για τα play offs του Davis Cup.

Η Σλοβακία πήρε τη νίκη με 3-1 στο tie κόντρα στην Ελλάδα για το World Group I του Davis. Στον αγώνα του μονό ο Άλεξ Μόλτσαν επιβλήθηκε με 7-6(8), 4-6, 6-3 του Στέφανου Τσιτσιπά δίνοντας την πρόκριση στην Εθνική του ομάδα.

Ουσιαστικά, η πρόκριση φέρει την υπογραφή του Μόλτσαν που πήρε δύο από τρεις νίκες της Σλοβακίας. Θυμίζουμε ότι ο 25χρονος τενίστας νίκησε τον Σάββατο και τον Αλέξανδρο Σκορίλα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της διοργάνωσης στο ιστορικό Καλλιμάρμαρο.

Με το σκορ στο 1-1, την Κυριακή τα αδέρφια Τσιτσιπά ηττήθηκαν στο διπλό και οι ελπίδες για την Ελλάδα ήταν στον Στέφανο. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν αρκετά κουρασμένος και από το διπλό, ενώ ο αντίπαλός του πήρε μερικούς εντυπωσιακούς πόντους.

Το πρώτο σετ κινήθηκε σε ισορροπία. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απώλεσε μπρέικ πόιντ για το 2-2 και στη συνέχεια οι δύο τενίστες έκαναν από ένα μπρέικ για το 6-6 και το τάι μπρέικ. Εκεί, ο Τσιτσιπάς έκανε δύο μίνι μπρέικ για το 4-2 με τον Μόλτσαν να ισοφαρίζει στη συνέχεια για το 5-5 «σπάζοντας» το σερβίς του Τσιτσιπά.

Ο Σλοβάκος έφτασε σε σετ πόιντ αλλά ο 25χρονος Έλληνας το έσβησε με καλό σερβίς. Ο Μόλτσαν με νέο μίνι μπρέικ έφτασε στο δεύτερο σετ πόιντ και κατέκτησε το πρώτο σετ με δικό του καλό σερβίς.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ, αλλά ο αντίπαλός του είχε απάντηση στο έκτο γκέιμ για το 3-3. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «έσπασε» για δεύτερη φορά το σερβίς του αντιπάλου του για 5-4 και στη συνέχεια είχε τις μπάλες στα χέρια του για να κλείσει το σετ. Ο Τσιτσιπάς έχασε τρία σετ πόιντ και στη συνέχεια ο Μόλτσαν απώλεσε ευκαιρία για μπρέικ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε το δεύτερο σετ και διατήρησε ζωντανές ελπίδες της Ελλάδας στο tie με τη Σλοβακία.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Τσιτσιπάς είχε πάλι ευκαιρία για μπρέικ αλλά ο Μόλτσαν σέρβιρε στη συνέχεια πολύ καλά. Ο Σλοβάκος «έσπασε» το σερβίς του 25χρονου στο όγδοο γκέιμ και προηγήθηκε με 5-3 κλείνοντας τον αγώνα στο σερβίς του.

Ένας ευτυχισμένος πατέρας: Ο Απόστολος Τσιτσιπάς χάιδεψε τους γιους του στο πρόσωπο μετά την κατάκτηση του δεύτερου σετ (vid)
ΤΕΝΙΣ

13:14 - 17.09.2023

Δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του ο Απόστολος Τσιτσιπάς, μετά την ισοφάριση στα σετ, από τον Στέφανο και τον Πέτρο κόντρα στους Σλοβάκους.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έχει χρόνο για ξεκούραση. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα μεταβεί στο Βανκούβερ για το Laver Cup που θα διεξαχθεί 22-24 Σεπτεμβρίου.

• Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σερβίρει πρώτος στον αγώνα
  • Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αγωνίστηκε πριν λίγη ώρα μαζί με τον αδερφό του στο διπλό. Οι Έλληνες τενίστες ηττήθηκαν και η Σλοβακία έκανε το 2-1 στο tie.